Ahşap, Metal, Sarmal, Katlanır, Klasik, Modern Merdiven Çeşitleri

Merdiven deyince çoğu insanın aklına basit bir yapı geliyor. Halbuki merdivenlerin ne kadar çok çeşidi var. Merdivenin konulduğu yere göre şekli, biçimi, tasarımı değişiyor.

Merdiven Modelleri

Merdiven Modelleri

Özellikle dublex ve triplex evlerdeki merdivenlerin tasarımına çok dikkat ediliyor. Bu evlerdeki iç merdivenler, evin ayrı iki katını birbirine bağlamak için kullanılıyor. Şimdi bunlara bir göz atalım..

Düz Basamaklı Merdivenler
Yapılması en kolay merdiven biçimi olan düz basamaklı merdivenler taş, ahşap, metal, metal-ahşap karışımından olabilir. Ancak; her yön değiştirmesinde yeni bir dayanak gerekir. Düz basamaklı merdivenler, yelpaze basamaklı merdivenlerden daha fazla yer kaplarlar. Planlamaları ve yapılmaları zor değildir.

Katlanır Merdivenler
Katlanır merdivenler, birbirinin üstüne katlanan parçalardan oluştuğu için katlanır merdiven adını almış. Özellikle tavanarısı kullanımları için çok uygun özellikteler. Kullanılmadığı zamanlarda ise tavanarasına girişi engelleyen, tavan kapağının iç bölümünde katlanarak saklanabilirler. Bu tür merdivenlerin takıldığı tavan kapağının boyutları en çok 150 x 70 cm, en az 90 x 50 cm olmalıdır. Merdivenin duruşu dikey pozisyondadır.


Sarmal merdivenler

En az yer tutan ve yerleştirilmesi en kolay merdiven tipi “sarmal” merdivendir. Ancak; bir sarmal merdivenin yerleştirilmesi güç olur. Bu yerleştirme işlemi masraflı ve zahmetli bir işlemdir. Bunun yanında sarmal merdivenler gerçekte servis merdivenleridir, süsleyici olarak kullanmak yanlış olur.

Hareketsiz Merdivenler
Tavanarasına çıkmak için katlanır merdivenler kullanılırken, hareketsiz merdivenler bodruma inmek için kullanılır. Sıklıkla girilip çıkılan yerlerde yeterli genişlik olduğu sürece hareketsiz merdivenler oldukça kullanışlıdır.


Yelpaze Basamaklı Merdivenler

Yelpaze basamaklı merdivenler, sarmal merdivenle aynı özelliklere sahip olmakla birlikte, bir eksen etrafında “döne döne” yükselirler; ama yelpaze kollu merdivenlerde, çevresinde yer aldıkları eksenin çapı, noktalardan oluşmaz, daha geniştir. Daha geniş olup daha çok yer kaplamalarına rağmen daha kullanışlı ve daha güvenlidirler. Dekorasyonda ise ağırbaşlı ve güzel bir etki yaratırlar.

Merdiven Çeşitleri

Merdiven Çeşitleri

Ahşap merdiven, Metal merdiven, Sarmal merdiven, Katlanır merdiven, Klasik merdiven ve Modern Merdiven Çeşitleri konumuzu güzel bir resim ile süsleyelim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir