Ahşap Zemini Koruma Yolları

Ahşap zeminlerin özenle korunması gerekmektedir. Ahşap zeminlerin en büyük düşmanı su ve benzeri maddelerdir. Şimdi birlikte Ahşap Zeminin Koruma Yollarını inceleyecek nelere dikkat etmemiz gerektiğini göreceğiz.

  1. Çelik kapılarınızın yer döşemelerini çizmemesi ve yıpratmaması için dış kısmı ve iç kısmına da bir paspas yerleştirmeniz gerekmektedir.
  2. Ahşap zemin temizlenirken dikkatli olunmalıdır. Zemini sadece elektrik süpürgesinin fırçalı ucu yardımıyla düzenli olarak temizleyin. Bununla birlikte zemini temizlerken zemine zarar vermeyen ahşap temizleyiciler kullanmaya dikkat edin ve zeminin kesinlikle ıslak kalmasına izin vermeyin. Unutmayın ki ıslaklık ahşap zemine en büyük zarar veren durumlardan biridir.
  3. Sandalyelerinizin ve masalarınızın ayaklarına yapışkanlı koruyucular kullanarak zeminin çizilmesini engelleyebilirsiniz. Koltuk vb. mobilyalarınızı yerinden oynatırken zeminin zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  4. Şayet evinizin içinde ayakkabıyla dolaşıyorsunuz bu durumun zemine zarar verebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
  5. Ahşap zemin temizlenirken kesinlikle ve kesinlikle deterjanlı su ile temizleyin. Mutlaka kalite Ahşap temizleyiciler yardımıyla temizliğini yapın. Bunun yanında her yıl 2 defa zemininize cila uygulamakta fayda vardır.
  6. Laminat parke döşeli zeminlerde parkenin hava alması gerektiği için odanın uzun süre havasız kalmasına izin vermeyin.

Not: Parke döşeli odalarınızda saksıdaki bitkilere su verirken gerektiğinden fazla su dökülmesini engelleyin, bunun yanında peteklerinizden sızan sular için tedbir alın. Unutmayın ki zemine dökülen su parkenin yapısının bozulmasına ve kabarmasına yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir