Eski Sehpa Modern Sehpa Olabilir

Evde kullandığınız sehpanız, aldığınız günden beri oturma odanızın vazgeçilmezi mi? Ama artık eskidi mi diyorsunuz? Anladığıma göre yenisiyle değiştirmek de istemiyorsunuz… O halde bana kulak verin… Kullanmaktan hiç bıkmadığınız ama yıpranmış sehpanızı kapın bakalım. Şimdi biraz boya yapacağız.

Sehpa Resim

Sehpa Resim

Malzemeler: Eski sehpalarınız, zımpara, akrilik boya, akrilik yaldızlı boya, fırça, stencil şablonu, su bazlı vernik.

İşlem sırası: Zımpara, boya, zımpara, boya, zımpara, boya, stencil, 3 kat vernik.

Uygulama: Önce eski sehpalarınızın üzerindeki vernik gidene kadar iyice zımparalayın. Yapı marketlerden alacağınız zımpara makinelerinden de yararlanabilirsiniz.

Zımparalama işleminiz bittikten sonra sehpalarınızın tozunu alın ve hangi renge veya renklere boyayacağınıza karar verin. Renkleri düşünürken sehpayı koyacağınız odanın dekorasyonunu düşünmeyi unutmayın. Yalnız göz önüne alacağınız bir konu var, kullanacağız boya su bazlı olmalı.

Şimdi boyama işlemine geçelim. Önce suyla incelttiğiniz boyayı fırçayla düzgün bir şekilde sehpanın üzerine bir kat uygulayın. Orta yumuşaklıkta bir zımparayla boya kuruduktan sonra hafifçe zımparalayıp kuru bir bezle tozunu alın. Aynı işlemi sehpanın üzerine iki kez uygulayın.

Tekrar zımpara işlemini yaptıktan sonra, her yerine eşit gelecek şekilde ikinci kat boyayı sürün. Kuruduktan sonra tekrar hafifçe zımparalayıp tozunu alın. Ve son kat boyama işlemini yapın.

Bu kattan sonra artık zımpara yapmayacağız. Bunun için fırçanın iz bırakmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Üçüncü kat boya işlemi bittiğinde artık sehpanın rengi oturmuş olacak. isteyenler beyaz astar, isteyenler kendi renginden astar atabilirler.

Boya işlemi bittikten sonra stencil tekniğini uygulayın. Tamamen kurumuş olan sehpanın üzerine yerleştirdiğiniz stencil şablonunu kağıt bantlar yardımıyla sabitleyin. Gümüş rengi akrilik boya ile şablonun boş yerlerini fırça yardımıyla doldurun.

Boya kuruduğunda şablonu bantlarla beraber kaldırın. Aynı işlemi diğer sehpalara da uyguladıktan sonra sehpaları verniklemeye başlayabilirsiniz. Su bazlı vernik şeffaf süt gibidir. Çok çabuk kurur. Verniği boya yapar gibi fırçayla uyguyın. Vernikleme işlemi bittikten sonra kullandığınız fırçayı su ile temizleyebilirsiniz. Ama önce vernikleme işlemi biten sehpalarınıza gülümseyerek bakmayı unutmayın. Sevdiğiniz sehpalarınızı sevdiğiniz şekilde tasarladınız, ellerinize sağlık. Güle güle kullanın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir