Aydınlatmada enerji tasarrufu

Aydınlatmada yapılacak enerji tasarrufu size elle tutulur bir maliyet azalması olarak dönecektir emin olabilirsiniz. Peki bu tasarrufu nasıl sağlyacaksınız? Öncelikle evinizde akkor lamba kullanıyorsanız mutlaka onu bir fluorasan lamba ile değiştirmelisiniz. Bu değişimi yaptığınız zaman %80 e varan oranla aydınlanmadan mali tasarruf yapmış olacaksınız.

enerji tasarrufu

enerji tasarrufu

Ayrıca odalardan ayrılırken ışıkların kapatılması yararınıza olacaktır. Eğer ki siz ve aileniz bir odadan ayrılırken ışığı açık bırakarak unutuyorsanız size hatırlamaya yardımcı olacak notlar koymanız eminiz yararlı olacaktır.

Unutmayın gün ışığından mümkün olduğunca yararlanmaya bakmalısınız, hatta odanızı doğal ışıktan mümkün olduğunca yararlanabilecek şekilde tasarlamalısınız. Pencere yakınlarına bir sandalye ve masa yerleştirerek elektirik faturalarında ciddi bir azalma sağlayabilirsiniz Lambanızla ilgili ufak bir püf nokta daha; lambanızın bakımını düzenli olarak yapın, onu güzel bir şekilde tozlarından arındırın çünkü tozlanmış bir armatür ışığın %50 sini yayar ve %50 sini yutar.

enerji tasarruflu aydınlatma

enerji tasarruflu aydınlatma

Bunların gerekli temizliğini yaparak gereğinden fazla enerji harcamadan gereken aydınlanmayı evinize sağlayabilirsiniz. Ekstra bilgi: Eğer mobilyalarınızı ve duvar boyalarınızı renkli seçerseniz aydınlanmada tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir