Aydınlatmada enerji tasarrufu

Aydınlatmada enerji tasarrufu

Evinizdeki bir akkor lamba, kompakt flüoresan ile takas yapıldığında %80 e kadar aydınlatmada enerji tasarrufundan büyük ölçüde yararlanmamızı sağlayacaktır. Odadan ayrılırken yanan lambalarımızı kapatmalı diğer aile fertler ininde odadan çıkarken lambaları kapatmaları için küçük notlar yazılması faydalı olacaktır.

aydınlatmada enerji tasarrufu

aydınlatmada enerji tasarrufu

Odalar gün ışığından nasıl en kolay faydalanılacaksa mümkün olacak şekilde tasarlanmalı, gün ışığından oldukça fazla yararlanılmaya çalışılmalıdır. Aydınlatmaların bakımı yapılmalı daha verimli çalışması sağlanmalıdır.

Tozlanan lambalar ışığın % 50 sini yayarken % 50 sini ise yayamaz. Bunları temiz tutarak az enerji ile çok fazla aydınlatma sağlayabiliriz. Tüm lambaların yansıttıkları ışık zamanla düşer. Işık yansıtması azalan yani verimleri düşen lambaların değiştirilmesi gerekir

Ev dışı aydınlatmayı yalnızca gerektiğin zaman kullanınız veya zaman ayarlı açılıp kapanan lambalar kullanmalıyız. Bu lambalar büyük ölçüde tasarruf sağlar.

Lamba seçimleri en yüksek watt olarak yapılmalıdır. Odalarımızdaki tavanlar ve duvarlar açık renkli boyalar ile boyanmalı,odadaki diğer eşyalarınız mümkün olduğu sürece açık renkte seçilmelidir. Hatta pencere kenarına konulan masa ve sandalyeler ile elektirik faturalarınızda gerçek bir azalmayıda sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir