Lambalar ve lamba çeşitleri

Evlerimizde birçok lamba çeşidi kullanmaktayız.Lambalar evlerde elektriğin büyük bir kısmını kullanmaktadır.Evlerde lamba kullanırken en verimli aydınlatmayı en az enerjiyi tüketerek sağlayabilecek bununla beraber göz sağlığını da en az etkileyecek lambalar seçmekte fayda var.

Floresan Lamba
Floresan lambalar,cam tüplerinin içi beyaz toz boya ile boyanmış,tüp içerisinde asal gazların iki taraftan gelen elektrik akımının gazın içinde atlama yapması ile çalışırlar.floresan lambalar,starter ve balasta ile çalışırlar.tek başlarına ışık veremezler.Az enerji tüketip çok ışık verirler.

lamba modelleri

lamba modelleri

Halojen Lamba
Halojen gazın ısı etkisi ile ışık vermesi sonucu aydınlatma sağlarlar.

Flamanlı Normal Lambalar
Evlerde en çok kullanılan lambalardır.Şeffaf,beyaz,Renkli flamanlı lamba çeşitleri mevcuttur.Flamanlı lambalar havası alınmış cam içinde sağlam olan metal akkor telinden akımın geçmesiyle ışık verirler.

lamba çeşitleri

lamba çeşitleri

Tasarruflu Lamba
Düşük enerji kullanımı sebebiyle artık hemen hemen tüm evlerde kullanılan bir lamba çeşidi olmuştur.Tasarruflu lambalar hem tükettiği daha az enerji hem de daha iyi aydınlatması ile lamba tercihlerinde ön sırada yer alır.

Evlerde ve binalarda saydığımız lamba çeşitleri haricinde led lamba,spot lamba,neon lamba ve fotoselli lamba da kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir