Çimlenmenin oluşumu

Biz insanların doğup büyüme olayları düşünüldüğünde ne kadar esrarengizdir değil mi ? Bu sadece insanlarda değil bitkilerde de aynıdır. Tohuma sahip olan bitkileri alırsınız ve bir toprağa yerleştirirsiniz. Belli zaman sularsınız. O bitkinin kendi fizyolojik yapıları gereği bir süre sonra büyümeye başlar. Ve o da tohumu aldığımız bitki gibi gelişir büyür.

İlköğretimde küçük çocuklara fen bilgisi dersinde çimlenme olayı yaptırılır. Bu genelde fasulye ile denenir. Öğretmen çocuklara bir pamuk, fasulye, toprak ile çocuklara ilk önce nasıl büyüteceklerini gösterir. Daha sonra ödev vererek birkaç hafta içinde büyütmeye çalışmalarını ister. Fasulye ilk önce toprağa güzelce yerleştirilir.

çimlenmenin oluşumu

çimlenmenin oluşumu

Daha sonra belli aralıklar ile sulanır. Bu işlem büyüyünceye kadar devam eder. Sulanmaya devam edildiğinde tohumdan ufak yeşillenmeler çıkmaya başlar. Bu durum çimlenmedir. Yani büyüme sürecidir.

Fasulye sulanmaya devam edilerek büyümeye devam eder. Ve bir süre sonra büyümüş olur. Çimlenmeyi bu örnekle daha iyi anlayabilirsiniz. Allah’ın hikmetlerindendir ki her bitki kendi dünyasında fizyolojik olarak değişimler göstererek büyür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir