Evlerde Dantel Güzelliği

Hala çeyizlerimizde ayrı bir yeri vardır dantelin… Annelerimiz, ninelerimiz örer durur, çeyizimize hazırlarlar… Bu buzdolabı örtüsü, bu orta sehpa, bu ise televizyonun üzerine.. Son on yılda ise bir de bilgisayarlar için danteller örülüyor..:)..

Peki hangimiz kullanıyoruz bu dantelleri? Annelerimizin el emeklerini kimimiz sandıktan bile çıkartmıyoruz, kimimiz ise birkaç yere üstünkörü, belki de annemiz kızmasın aman darılmasın diye serpiştiriveriyoruz.
(Ha buarada dantelleri severek kullanan hanımlara bir şey demiyorum tabi..)
Dantellerimizle evimize hem romantiklik hem nostaljilik katmaya ne dersiniz? Hem de eşyalarımıza yeni bir kimlik kazandıralım. Buyrun…

Perdeye kemer dantel
Tül ya da perdelerinize, dantel şeritlerden kemer yapın. Önce kenar dantellerinizin alt kısmına pamuklu bir kumaştan kestiğiniz şeridi ekleyin, böylece danteliniz daha tok gözükecektir. Elde ettiğiniz şeridi perdenize bağlayarak, basit fakat şık bir uygulamayla perdelerinizin güzelliğine güzellik katın.
Ayrıca, plastik objelerinizin üzerine, dantel kalıp ve plastik boya kullanarak desen yapabilirsiniz. Boyadan hoşlanmayanlara ise, danteli bardağın üzerine sarmaları yeterli olacaktır.

Sepete örtü dantel
Evinizde hasır sepetleriniz var mı? Bu sepetlere göre basit örtüler dikebilirsiniz. Örtünün kenarlarına geçireceğiniz dantel, hem örtüye hem sepete ayrı bir hava katacak. Unutmayın, baharın yaklaştığı bugünlerde sepetleriniz bile sizler gibi şık olmalı..

Seramik objeye şık dekor dantel
Evinizdeki sermaik vazonuzu eski bir dantelle güzelleştirmek için dantelin kenarlarını vazoya yapıştırmayı deneyin, farkı fark edeceksiniz…

Ve dantel banyoda
Odanız ya da banyonuza nostaljik bir hava istiyorsanız, basitçe diktiğiniz dantelli tülü kullanın, yeterli olacaktır

Duvarda dantel efekti
Odanızın duvarlarını dantel desenli duvar kağıtları ile kaplamayı deneyin. Ayrıca bu tip duvar kağıtları ile dolap ve benzeri objelerinizi de değiştirebilirsiniz. Ayrıca silinebilir olduğu için kullanırken rahat edeceksiniz..

Masa örtüsüne kenar süsü dantel
Şık bir örtüye sahip olmak istiyorsanız masa örtünüzün kenarlarına bir de dantel dikin bakalım. Ama bunu yaparken dikkat edeceğiniz en önemli nokta, kare ya da dikdörtgen şeklinde olan örtülerde, köşelerin yapılması olmalıdır. Köşeleri yaparken önce bir hattan gelen danteli sonuna kadar dikin. Daha sonra öbür hattan gelen danteli içe doğru kıvırarak, düzgün bir köşe oluşturun. Masa örtünüzün çok şık bir görünüme sahip olacağına şahit olacaksınız.

Abajura yeni şapka dantel
Evinizde eski bir abajurunuz varsa eğer, abajurunuza dantel dikerek ona yeni ve nostaljik bir yüz kazandırabilirsiniz. İsterseniz ısıya dayanıklı bir yapışkanla da danteli sabitleyebilirsiniz. Yalnız dikkat edeceğiniz bir nokta var; bazı tutkallar kumaşta leke bırakabilie. Kullanacağınız tutkalın leke bırakmayacağından emin olduktan sonra uygulamaya geçmeniz dantelinizin boşa gitmemesini sağlayacaktır.

One comment

  • Dantelin sadece kıyafette olduğunu düşünürdüm ben. dekorasyonda da çok şık duruyormuş meğer.. kırmızı koltukla şeffaf sehpayı çok çok beğendim. hatta sanırım o sehpanın dantelsiz olanını Nişantaşı’ndaki Muji’de gördüm. acaba ordan alıp üstüne başka bir yapıştırma yöntemiyle falan dantel yapılabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir