Çamaşır odaları

Günümüzde beyaz eşya satışı yapan firma sayısı o kadar fazla hale geldi ki bu durum son kullanıcıya birbirinden farklı ve birbirinden cazip kampanyalar olarak yansıyor. Hal böyle iken de çamaşır makinesi başta olmak üzere bulaşık makinesi, buzdolabı ve televizyon gibi birçok elektronik cihazı sık sık rahatlıkla değiştirebiliyoruz.

Çamaşır makineleri de çok sık değiştiriliyor olmasalar da genelde toplumumuzda gizlenen ögeler olmuşlardır. Modern dekorasyon anlayışında çamaşır makineleri genellikle mutfakta yer buluyor kendisine, fakat bu özellikle ülkemizde pek kullanım alanı bulan bir uygulama değil. Çamaşırların kirli olduğu düşüncesinden midir mutfağın temiz tutulmak istenmesinden midir bilinmez ama ülkemizde bu uygulamanın pek yer bulmadığını belirtmek gerek.

çamaşır odaları

çamaşır odaları

Bununla birlikte teknik olarak değerlendirdiğimizde de mutfak ve banyolar birbirinden bağımsız alanlardır. Bu yüzden birbirine karıştırmamak gerekir. Farklı alanlar sağlanacak olursa, mobilyaların yerleşimi de çok daha uygun olacaktır. Çamaşır makineleriniz için banyoları kullanabilirsiniz, ki bu ülkemizde en yaygın kullanım biçimlerindendir.

Fakat bizim size önerimiz bir minik oda ayırmanız yönünde olacaktır. Işık alan bir odanın çamaşır odası olarak belirlenmesi isabetli bir karar olacaktır. Çamaşır sepetinizi hemen çamaşır makinenizin yanında bulundurup evdeki gereksiz dağınıklığı önlemiş olabilirsiniz.

Özel olarak tanzim ettiğiniz bu çamaşır odasında kirli sepeti, çamaşır makinesi, ütü, deterjanlar, kurutucu, çamaşır askılıkları gibi materyaller de olabilir. Bir arada olmaları işinizi çok daha fazla derecede kolaylaştıracaktır.

Bununla birlikte çamaşır odanızın olması ve güneş alan bir yerde bulunuyor olması mahremiyetinizi korumanız adına önem arz edecektir. Balkon gibi ortamlarda iç çamaşırlarınızı asamayacağınız için ve salonunuzun ortasında pek de güzel bir görüntü oluşturmayacağı için çamaşır odaları bir nevi mahremiyetiniz açısından da gerekli olan alanlardır.

çamaşır odaları

çamaşır odaları

Ayrıca dekorasyon çalışmasına da önem vermelisiniz. Herhangi sıradan bir renk olmamalı çamaşır odaları mesela. Sevdiğiniz renk olmalı, sıkılmayacağınız bir renk olmalı. Ki böylece sıkıldığınız bir iş olan çamaşır yıkamak artık keyifle geçirdiğiniz zaman dilimleri haline gelebilsin.

Renk tonu olarak çamaşır odalarında lila renginin tonları değerlendirilebilir. Bu hem canlı bir renk olacak hem de insana dinginlik veren bir renk olduğu için çamaşır odalarında geçirdiğiniz süreci sıkıcı olmaktan çıkaracaktır. Daha çabuk sıkılma durumlarınızı engelleyecektir bir nevi…

Eğer alan olarak müsait ise çamaşır odalarınız, burada ütülenen gömleklerin asılabilmesi için dolap bulundurmanız faydanıza olacaktır. Bu odada ütülediğiniz gömleklerinizi asacak bir yer aramaktansa gömlek dolabına asmanız, dağınıklığı da önlemiş olacaktır.

Bu önerilerimiz doğrultusunda oluşturduğunuz ve mobilya dekorasyon çalışmasını yaptığınız çamaşır odalarınızda vakit geçirmek artık eskisinden çok daha eğlenceli olacak. En sıkıldığınız iş olarak düşündüğünüz çamaşır yıkama ve ütüleme, artık isteyerek yaptığınız birer aktivite haline gelebilecek. Denemeye değer…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir