Çocuk Odaları

Çocukların kişisel gelişimleri açısından çocuk odaları oldukça önemli rol oynar. Her yaş grubundaki çocuğa göre oda düzenlemeleri farklı olmalıdır.

Çocuk Odaları

Çocuk Odaları

0-3yaş arası çocuklarda; mobilyaların rengini pastel tonlarında seçmeye özen göstermelisiniz. Çok küçük boyutlarda mobilya alındığınızda kısa zaman içinde tekrar değiştirmek zorunda kalacağınızdan boyutlarının standart boylarda olmasına dikkat etmelisiniz. Aydınlatma olarak dimmer kullanmaya dikkat edin çünkü çocuklar loş ortamlarda daha rahat uyurlar ve perdelerinize mutlaka güneşlik takın.

3yaş ve üzeri çocuklarda; odada olabildiğince fazla renge yer verin ve mobilyaların yuvarlak köşeli olmasına dikkat edin. O yaş çocukların oyunu en fazla sevdiği zamanlardır bu yüzden renk renk oyuncak sepetleriyle daha düzenli bir ortam oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun yaratıcı aktivitelerde bulunması için küçük masa ve sandalye alabilirsiniz. Çocukların zevkleri çabuk değişeceğinden abartılı duvar kağıtlarından kaçının.

10-14yaş arası çocuklarda; bu yaş grubundaki çocuklar için oda sosyalleşmek demektir. Televizyon izler, bilgisayar oynar, arkadaşlarıyla vakit geçirir. Bu yaştan sonra siz kendi zevklerinizden daha çok onların zevklerine öncelik vermelisiniz. Ödevlerini rahat yapabilmesi için büyük bir masa, ofis sandalyesi alırken ışıklandırmaya çok öenm vermelisiniz. Posterler sizin korkulu rüyanız olsa bile onlara bunu yasaklamalyın hatta eline fırça verin ve odasının duvarlarını kendi isteğine göre boyamasına izin verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir