Dekorasyon İpuçları

Hayalinizde canlandırdığınız o ev artık gerçek olsun istiyorsunuz. 4 aşamada dekorasyon sıkıntılarınızın üstesinden gelmek mümkün.

Dekorasyon Sıkıntıları

Dekorasyon Sıkıntıları

Sorunun ne olduğunu belirleyin
Evinizde yerleşeli aylar, yıllar geçti ama sürekli evinizin içerisindeki dekorasyon durumundan rahatsız oluyorsunuz. Aklınızada canlandırdığınız herşeyin yeri belli olduğu halde onları evinizin içerisinde uygulamayı başaramıyorsunuz. Sonuç olarak eviniz ile ilgili problemin ne olduğu hususunda yeterli bir bilgiye sahip değilsiniz. Genel olarak şunları düşünüyor musunuz?
– Pizza siparişinizi evinize getiren kişiye : ” Kapımızın önünde bulunan bisiklet için özür dileriz, diğer tarafdan gelirseniz sizin için daha uygun olacaktır. Temizlik yaptığımızdan dolayı bisikleti bir süre için kapı önüne çıkarmıştık …”
– Kayınvaldenize : ” Yere serdiğimiz parke artık çok eskimiş ve duvarlarıda temizlemek gerekiyor… ”
– Arkadaşınıza : ” Aslında burada bulunan eskiyen sandalyeleri atıp köşeyi kahve köşesi olarak kullanabiliriz …”
Bu tip yorum ve düşünceler size dekorasyondaki sıkıntılarınızın üstesinden gelin fikrini aklınıza getirir ve uygulamaya geçmeniz için bir etken olur. Bu yönden baktığınızda hemen harekete geçip ev dekorasyonu alanında faaliyet gösterirseniz pozitif sonuçlar alacaksınız. İlk olarak hep hayalini kurduğunuz eviniz için neden karmaşık bir yaşam içerisinde bulunduğunuzu ve neden artık bir yerden başlamıyorum diye kendinize sorun. Daha sonra keşif yapın, genel olarak insanların uygulamya geçmeden çekindiren duygu korku ve korkunun getirdiği diğer olumsuz düşünceler. Bunlardan bazıları ; Bir şeyleri yanlış yaparım düşüncesi ? Diğer kişileriniz yaptığınız uygulamayı beğenmiceği korkusu. Bütçenizi zorlamak yani borca girmek gibi düşünceler aklınızı zorlamaktadır. Sonuç itibari ile korku herzamanki gibi bir işe başlamak için uydurulan bahanelerin başında geliyor. Korkularınızı yenmek için korkuların altında yatan sebepleri araştırın ve kendi kendinize çözümler üretmeye başlayın ve dekorasyondaki sıkıntılarınızın üstesinden gelin. Gerçek şu ki korkularınızın üzerine gitmeden sonuca ulaşamazsınız. Ufak oyunlar ile korkularınızı yenmeye başlayın ve dört adımda dekorasyon alanı altında kararsızlıklarınızı gidermede yardımcı olacak husuları sizler ile paylaşıyoruz.

Dekorasyon ipuçları

Dekorasyon ipuçları

İlK STRATEJİ : GÜVENİN
Ya istediğim gibi olmazsa gibi kafanızdaki soruları bir yana atın, zihinizde bulunan mükememlliği canlandırın ve hayal etmeye başlayın :
– Aslında bu ev sizin hayatınızın sonuna kadar sadece kendinizin görebileceği bir mekan olarak düşünün.
– Bütçenizde herhangi bir sıkıntı yok ve istediğiniz şekilde harcamalar yapabiliyorsunuz. Sizin için önemli olan en pahalı olanlarımı almak yoksa mekan alanı içerisinde sadece bulunması gerekenler mi?
– Bir şeyin hoşunuza gitmediğini düşündüğünüz anda değiştirme imkanına sahip olmanız.
Bütün bu hususları göz önüne alıp size yardımı olacak dekorasyon dergileri ve tasarım kitaplarını inceleyin. Seçim yaparken korkularınızı bir kenara bırakın ve dilediğinizce özgür davranın.
2 – STRATEJİ : EMİN ADIMLAR YÜKSEK SESLER UYANDIRIR
– ” Küçücük bir mağara adamı büsbüyük bir mamutu yenmeyi nasıl başardı ?
– ” Her defasında bir kere ısırarak ”
Demek ki bir eylemin başarısını ulaşmak için önce onun üzerinde yoğunlaşmanız ve kendinizi adapte etmeniz gerekir. Bir işi yapmadan önce mesela, bu haftanın sonunda yatak orasının duvar rengini değiştireceğim diye başlamak doğru değil. İşe boş zamanınızı dolduracak şekilde bölümler halinde başlayın. Bir hafta sonu renk kartelalarına bakın, Diğer bir hafta hoşunuza gidecek kumaşlara. İlerleyen zamanlarda odanın sadece bir duvarını boyayın daha sonrasında gün ışığı üzerine nasıl bir etki bıraktığınız gözlemleyin. Daima ben bu işi yaparım, herşeyin üstesinden gelebilirim düşüncesi ile hareket edin ve bunları zevk ile yapın.
3 – STRATEJİ : USTALARIN İZİNDEN GİDİN
Bilmediğimiz bir duygunun oluşturduğu baskı ve korkuların bize etkisi çoktur. Amatör olarak bir kişi bilgi sahibi olmadığı konu hakkında işin neresinden başlıcağını ve nasıl yapacağını bilemez. Bunun için kendinize bir öncü belirleyin, işlerini beğendiğiniz ustalar, tasarımcılar, dekoratörler gibi fikirlerini beğendiğiniz kişilerin izinden gidebilirsiniz. Odanızı yenilerken şu sıralamaya koyabilirsiniz ;
– Duvar ve tavanları boyamak
– Yerleri duvardan duvara halılar ile süsleyip
– Mekan içerisinde birbirleri ile ahenk içerisinde olacak mobilyaları seçin
– Kanepe be koltuk takımları üzerine yastıklar koyun
– Farklı aksesuar çeşitleri ile odanızda farklı bir esinti yaratın
– Derinlik hissi uyandırmak için aydınlatma, mum ve bitkileri kullanın
4 – STRATEJİ : BÜTÇENİZİ ZORLAMAYIN
Eğer amatörce evinizi dekore etmek istiyorsanız kesinlikle büyük çaplı yatırımlara girmeyin. Mesela bir kanepe için dünyanın parasını ödemeyin, bunun sonrasında yapacağınız tamamlayıcı unsurlar destekleyici unsur olarak yerini almayabilir. Duvar kağıdı, sehpa gibi eşyalar kanepe ile birleştirici olmazsa sizin için hiçte iyi olmaz. Bunun için daha uygun harcamalar ile başlamalısınız, bir servet harcamadan ufak tefek aksesuarlar ile evinizin havasını değiştirebilir zenginlik katabilirsiniz. Uzmanların geliştirdiği bir stili benimseyerek kendi evinize yansıtabilirsiniz. Bu stile kendinizden birşeyler katarak daha farklı esinti oluşturmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir