Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon önerileri ve dekorasyon trendi değişti. Şu anda eklektisizm moda. Yani artık birbirine karşı zıt nesnelerden harikalar yaratma dönemi… ister geçmişe ait istersenizde şuanki döneme ait mobilyaları kullanarak uyum yakalayabilrisiniz. Ama balans önemli. Bu kombinasyonlarla mükemmel dekorlar oluşturabilirsiniz.

Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon Önerileri ve Duvar kağıdı gözde
Bu yıl dekorasyona sade renklerin döminant olduğunu dile getiren iç mimarlar tek renkli kombinasyonlar revaçta olduğunu belirtiyor. ‘Yağ yeşili kanepenizin üzerinde zeytin yeşili yastıklar kullanabilir. Hazırladığınız sofranızda kullandığınız bej keten masa örtünüzün üzerine bir ton koyu renkte keten runner örtebilirsiniz’ diyen Arınç tek renklerin uyumunun evinize huzur getireceğini söylüyor..

Dekorasyon fikirleri konusunda duvar kağıdının günümüzde moda olduğundan bahseden Arınç, kullanışlılığının ve değişiminin kolay olmasının insanların tercihlerinde büyük bir etken olduğunu belirtiyor. Arınç ‘dizayn konusunda uzmanların hazırladıkları duvar kağıtlarını farklı renk ve desenlerde bulmak mümkün”. Ayrıca arınç günümüzde özel sipariş verenlerinde olduğunu ,insanların kendi istediği renk ve desenleri kendilerinin belirleyebildiğini ,bunu sağlamak amacıyla özel dizayn yapan firmaların bulunduğunu ekledi.

Dekorasyon Önerileri ve Doğallık revaçta
Arınç banyo ve mutfaklardaki gelişmeleri kısaca özetliyor: ‘Çevreye zarar vermeyen ve doğal malzeme çokfazla tercih ediliyor. Masif ahşap masalar, mermer tezgahlar, çiniler ve etnik motifler revaçta”.

Aydınlatma bir mekanın güzelliğinde çok büyük bir payı olduğunu düşünen Zeynep Arınç ‘değişik aydınlatmalarla farklı ortamlar oluşturabilirsiniz. Genel ışıklandırmayı gömme spotlarla yapabilir, vurgulamak istediğiniz öğeleri yönlendirilebilir ışık kaynaklarıyla önplanda tutabilirsiniz. Yemek masası üzeri avizeniz, çalışma masasındaki abajurunuz ve yatak odanızdaki lambanızsa dekor içerisinde önemli biryer teşkil eder. Tercih edilirken sanatsal bir nesneymiş gibi hareket edilmeli

Dekorasyon önerileri ve Perde seçimi önemli
İÇ Mimar Zeynep Arınç dekorasyonda koltuk, kanepe gibi temel mobilyaları indirimli alınabilceğini ama perde seçiminde çok dikkatli olunması gerektiğini hatırlatıyor. ‘Perdelerin kalitesi hemen anlaşılır.
imite edilmiş nesneler yerine, kendinize has objelerle kendinizi tanımlamalısınız diyen Arınç küçük odalarla ilgili öneride bulunuyor: ‘Açık renkler kullanmalı, yatay hatları vurgulamalısınız. Mekanınızı aynayla renklendirebilir, fonksiyonel mobilyalar kullanabilirsiniz.

Dekorasyon önerileri renk modası
Renk konusunda öncü olan Pantone, bu yılın moda rengini ‘blue iris’ olarak belirledi. Blue iris, maviyle morun kombinasyonu. Mavinin ferahlatıcı etkisi ve morun mistik özelliğini bir araya getiren bu renk, iç mekanlarda koyu mürdüm kızıl, limon yeşili ve grilerle bütünleşerek mükemmel bir renk oluşturuyor. Pantone uzmanları 2010 syılındaysa buz mavisi, yeşil, lila, çelik grisi gibi soğuk tonlar ile kırmızı, turuncu, kahverengi ve sarı gibi renklerin birlikte kullanılacağını belirtiyor

Duvardan duvara halı ve köşe takımı demode konusunda dekorasyon önerileri
Bu yıl minimalizm maksimalizm pek kullanılmıyor. Günümüzde eski ürünler ve yeni ürünlerin kombinasyonuna talep artmış durumda antika ve modernin mobilyaların müthiş uyumu göz alıyor
İç mimar Zeynep Arınç dekorlarınız için birkaç öneride bulunuyor ‘Dekorasyonda uzun süredir duvardan duvara halıya rastlanmıyor. Köşe koltuk takımlarının yerini göz alıcı bir divan ve yanında tekli koltuklar aldı. Kapitone deri koltuklar ve kadife kumaşlar tercihler arasında.

Mobilya alırken takım halinde alma zorunluluğu yok artık eşyaları tek tek almak moda. Bir ara çok gözde olan venge ve zebrano kaplama ile şönil kumaşları ise uzun süredir rastlamıyoruz. Laminat parkeler hem dayanıklılık hem de ekonomik ucuz olmalarında dolayı seçiliyor. Yer kaplamasında taş veya ahşap gibi sade kaplamalar revaçta. Sanatsal el yapımı halılar ve etnik kilimler de sık tercih edilener arasında yer alıyor’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir