Küçük Odalarda Dekorasyon İpuçları

Misafir odası gibi büyük odaların dekore edilmesi kadar kolay bir şey yoktur. Büyük odalarda eşyaları ne çok yakışacağı şekilde ya da en fazla konforu sağlayacak biçimde yerleştirmek mümkündür. Ancak söz konusu dekorasyon küçük bir odada yapılacaksa çok fazla bir alternatif yokmuş gibi görünür.

küçük odalar için dekorasyon önerisi

küçük odalar için dekorasyon önerisi

Yanlış dekore edilmiş ve gereksiz onlarca dekoratif unsurların kullanıldığı küçük oda sıkıcı ve rahatsız eden bir mekana dönüşebilir. Bunun için en doğru şekilde dekora edilmiş küçük oda örnekleri incelenebilir ya da dekorasyon markalarının küçük odalara yönelik akılcı çözümler getiren mobilya ürünleri kullanılabilir. Küçük bir odayı dekore etmeye ilk olarak içerisindeki mobilyaların amacına en uygun kullanımı sağlayan şekilde yerleştirilmesiyle başlanır.

Odanızda yer alan kitaplık, tv ünitesi ya da çalışma masası odanın neresine yerleştirilirse sizin işinizi daha rahat görecek, önce bunu denemelisiniz. Bunun yanında küçük odada yer alan kapaklı dolapların kapaklarının ne yöne açıldığı da önemlidir. Asında en uygun dekorasyon şeklinde küçük bir odada kapaklı mobilyaların bulunmamasıdır.

dekorasyon ipuçları

dekorasyon ipuçları

Varsa da bunların alanı darlaştırmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Misafir odanızın küçük olduğunu düşünüyorsanız yemek masası takımları ile çalışma masası takımlarınızı uyumlu bir şekilde koordine edebilirsiniz. İkili koltuk takımları yerine yatak haline gelebilen üçlü koltuk takımları tercih edilirse daha tasarruflu bir dekorasyon modeli sağlanmış olunur.

Ayrıca çok yer kaplayan TV ünitesinden de vazgeçilebilir. Büyük plazma tvleri duvara monte edebilir ve tv ünitesi kullanarak zaten dar olan odanızı daha da daraltmaktan kurtulabilirsiniz. Küçük odalar için her zaman önerilen mobilya türü köşe koltuk takımlarıdır. Evin köşeleri genellikle boşta kalır. Oysa L biçimindeki köşe koltuk takımları ile daha tasarruflu bir odaya sahip olabilirsiniz.

Çocuk odasının ve genç odasının küçük olduğundan yakınanlar için de yatak yerine ranza tercih edilebilir. Çalışma masası üstünde yatak şeklinde kombine dilen mobilya ürünleri de oldukça ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Gömme dolaplar da küçük odalar için en ideal dekorasyon çözümleri arasında yer almaktadır. Bu konuda en özel çözüm ise odanızın kullanım imkânlarını en iyi şekilde nasıl değerlendireceğinize karar vermeniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir