Modeko Fuarı 2009

Mobilya, Dekorasyon, Ev ve Büro Mobilyaları fuarı MODEKO 2009 İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda açıldı. Fuar 12 nisana kadar sürcek açılışta konuşma yapan İzmir Valisi Cahit Kıraç, “dünya çapında mobilya pazarlarındaki payımızı arttırmak için çaba göstermeliyiz.” dedi.

Mobilya Dekorasyon Fuarı 2009

Mobilya Dekorasyon Fuarı 2009

Törene Vali Kıraç ve eşi Berrin Kıraç, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş ve Melis Başkanı Necip Kaplan, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ve Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara, Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele fuarda yerini aldı.

Tüm dünyada devam etmekte olan ekonomik krizin Türkiye’yide etkilemesiyle durağan bir süreçte olan mobilya sektörünü MODEKO ümitlendirdi. 5 günlük fuarda İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir ve Balıkesir’de bulunan 133 şirket yer alıyor. Fuarda salon, yatak odası, genç odası, çocuk odası ve mutfak takımları, modüler mobilya, bahçe mobilyası, ev dekorasyonu ve aksesuarları, ev tekstili ve aydınlatma araçlarının oluşturduğu ürünler gösteriliyor.ençok ilgi görenle arasında üst düzey sanayi profesyonelleri, uluslararası temsilciler, ihracatçılar, ithalatçılar, toptancılar, distribütörler, mağaza ve zincir mağaza temsilcileri, iç mimarlar, dekoratörler, dekorasyon firmaları ve endüstriyel tasarımcılar var.

Ülkemizdeki ekonomik krizin etkisiyle mobilya sektörünün fuara önemli ölçüde ilgi gösterdiklerini belirten Efor Fuarcılık Genel Müdürü Eyigele, firmaların ve toptancıların kar edeceklerini söyledi. Krizin etkisinin giderek azaldığını ve alakanın yükseldiğine dikkat çeken Eyigele, fuarın düzenlediği aktiviteler arasında “En İyi Stant” yarışmasının bulunduğunu, yurtdışından gelenlerin ilgisini arttırmak için çaba gösterdiklerini belirtti.
Mobilyacılar Odası Başkanı Kara ise KDV indiriminin sürmesini ümit ederek, “3 aylığına KDV % 8’e kadar azaldı. KDV indirimi hem müşteriye hem satıcıya kar sağlayacak. Krize ve olumsuz şartlara karşın mobilya sektörü büyümeye devam etmiştir.Ülkemizde gözde sektör olmaya aday. Bukonuda hükümetten destek bekliyoruz.” dedi. Dünya çapındaki krizi anlatan Federasyonu Başkanı Ercan da, “Kriz nihayetinde sadece varlıkların el değişmesidir. Eğer krizden dolayı pes edersek bizim varlıklarımızında elimizden çıkma ihtimalini hesaba katmalıyız. Üretimde daha dikkatli olup tasarruf yoluna gitmeliyiz. Asla vazgeçmemeliyiz.” dedi.
Vali Kıraç’ın eşinin de açılışta bulunmasının kadınlara bir mesaj olarak algılanması gerektiğini vurgulayan İESOB Başkanı Mutlu ise mobilyacılığın şimdiki süreçte değiştiğini, geliştiğini, gittikçe genişlediğini anlattı. Her yıl % 40’lara çıkan ihracat artışı olsa da 2008 itibariyle Türkiye’nin mobilya sektöründeki ihracat miktarı 1,4 milyar dolar olduğunu söyleyen Mutlu, “Yani ihracat ülkemizin önemli ihtiyaçları arasında. Bunun için harekete geçmek gerektiyor.” dedi. Çok emek sarfedilen sektörde işçilik sıkıntısı olmadığını fakat ar-ge danışman konusunda eksiklik oldğunu söyleyen Zekeriya Mutlu, devletin arge ye desteğinden faydalanan firma sayısının azlığından şikayet etti..

EBSO Başkanı Yorgancılar da TÖV indiriminin, otomotivde olduğu gibi mobilya sektörüne canlılık kattığını, fakat hammadde fiyatlarında indirimin yapılmadığını hahammadde üzretlerindde indirimin olmadığını belirtti.
Yorgancılar, talebin arzdan az olduğu bir sektör içerisinde olunulduğunu belirtti. Vali Cahit Kıraç ise zor bir döenemden geçildiğini fakat bu dönemleri aşmanın yollarını bulmanın öenmli olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir