Perdeler ve Perde Önerileri

Pencereler genellikle evin yapısına gore değişken boyutlara sahiptirler. Mekanların ençok göze çarpan parçası olan pencerelerin nasıl yerleştirildikleri ise odanın havasını değiştirir kişiliğiyle ilgili bilgi verir. Pencerenin olduğu yerde perde olmazsa olmaz,pencereyi kuşatmanın birçok seçeneği var.

Perdeler ve Perde Önerileri

Perdeler ve Perde Önerileri

Bütçeniz veya zevkiniz nasıl olursa olsun, pencerenize uygun perde tercihi yapabilmeniz için işte püf noktalar;

Nasıl bir ışık kalitesi istediğiniz önemli. Rahatlatıcı ve güneşlli bir atmosfer istiyorsanız, hafif tül perdeler kullanıp doğal ışıktan tamamen faydalanın. ferahlığı ve modernliği çağrıştıran kotonlar astarsız şekilde takılırsa ışığı daha kolay deçirir.

Kasik beyaz tüllere farklılıkmı oluşturmak istiyorsunuz? Kırmızı beyaz kareli türler de aynı fonksiyona sahiphem mekanın görünmesini engeller hemde güneşin girmesine izin verir.kışın güneşi görmemektenmi yakınıyorsunuz? Sarı perdeler tam sizlik!

Storlar gerektiğinde mekanın görünmesini engeller ve doğal güneş ışığını içeri alır. Ayrıca bu tarz perdelerin çokfazla seçenekleri var.

Şeffaf veya yarı geçirgen kumaşlar içinde kolay dekore edilebilenlerden biri de dantellerdir. Alternative olarak düz ve kanatlı seçerseniz daha etkili olur.

seçtiğiniz perdelerle pencerelerin boyutunu istediğiniz gibi gösterebilirsiniz. Amacınız mekan pencere ve perde arasında uyumu yakalamak… Küçük pencereleri büyük göstermek için korniş veya tepe başlığını pencerenin üzerine takın ve diğer perde boylarınıda bu boyda kullanın.

Perdelik kumaşlar çokfazla renk, desen ve dokuda imal edilir. Hayalgücünüzü geniş tutun ve farklı konmbinasyonlarla harikalar yaratın. Mesela aynı penceredeki iki perdenin kenarlarının birini muslin, diğerini koton yaparak ilginç farklı bir görüntü yakalayabilrisiniz.
Perde ve storların çarpıcı birlikteliği, dramatik bir tarz ve esnek ışık kontrolü sağlar. Storla iki kanatlı, büzgülü bir perde ve tepe başlığını aynı pencerede buluşturabilirsiniz.

Düz kumaştan bir perdeyi vurgulamak için kenarına ve üst kısmına desenli veya renkli kumaştan şeritler diktirin. Ya da siyah-beyaz ‘toile de jouy’ perdeleri kırmızı ponpon kenar şeritleriyle tamamlayarak, modası geçmeyen bir görüntüye sahip olun. Böylesi sürprizler en basit perdeye bile canlılık ve bir tarz katabilir.

Farklık desenleri combine ederek odalarınızın modunu yükseltin. Çizgilileri kareli, ekoseli ve puantiyelilerle birlikte kullanmakta yarar var. fakat bu farklı desenleri yanyana kullanabilmek için birbirine yakın renkler seçin.

Geniş desenleri uzun kanatlı büzgülü perdelerde; orta boyuttakileri kısa perdeler, korniş ve pervazlarda; küçük desenleri ise vurgu parçalarıyla kombine edin.

Renkli tül perdelerin üst kısımlarına ikiye kıvrılmış şeritleri belli aralıklarla dikin ve bir korniş çubuğuna asın. Bu tüller ışığı filtreler ve alacalı bir ışık etkisi yaratır.

Beyazdan, bisküvi ve toprak tonlarına uzanan nötr renkler, klasik veya modern mekanlarda genelde kullanılan dizayn örnekleridir. Kumaşların üzerindeki kendinden kare ve çizgi kabartıları ve desenleri, düz yüzeye grafik özelliği katar.

Pencerenizi dizayn ederken döndürüp düğümlediğiniz dökümlü kumaşlar kullanmakta yara var. Bu ince ve uzun kumaşı pencerenizin üzerindeki rustik boyunca devam ettirerek ahenk sağlayın.

Odanızı canlandırmak için oranj-mavi; yeşil-pembe- kırmızı gibi karşıt renkleri birarada kullanın. Yumuşak pembe, lila, şeftali ve leylak tonları ise yatak odaları için mükemmel. Feminen çağrışımlar yaratan bu renkler floral, nakışlı desenler ve parlak dokunuşlarla göz alıcı bir hal alır.

iz bırakan bir etki için, yansıtma özelliği bulunan ve ipeksi özellik sergileyen kumaşları tercih edin. Kırmızı, mor, dore gibi renkler göze batan renklerdir. Hele dönemsel bir görüntü istiyorsanız, geleneksel desen ve dokuları olan kadife, şönil ve saten mükkemmel bir seçim olur…

Eski zamandan kalma pencerelr için genelde en iyi seçim uzun perdelerdir.örneğin kavisli bir pencerenin en üstündeki bölümün kapanması gerek yok. Kornişinizi pencerenin üst kısmını açıkta bırakacak şekilde takın ve perdeyi bu yükseklikten bırakın.

Büzgülü perde en fazla tercih edilenler arssındadır. Renk ve deseni güzel gösterme şansı verirken, mekanın atmosferini de rahatlatır. Bu perdeleri mobilyalarla uyumlu veya zıt renklerde tercih edebilirsiniz.

Ağır kadife kumaşlardan yere kadar uzanan perdeler zarafet, resmiyet ve klasik bir şıklığı temsil eder. Fakat lüks ve zengin bir gösterim için, ekonomik bir keteni de ortasına astar koyarak çift taraflı diktirebilirsiniz. Ponpon veya püsküllü bir başlık detayı ekleyerek perdenize dokusal bir güzellik ekleyebilirsiniz.

Resmi bir etki için sık pililer çok uygun. Bu pilileri krem gibi düz bir kumaş ile combine ederek bile farklı tarzlar yaratabilirsiniz

Perde kanatları zemin üzerine yaklaşlık 1,5 cm düşmeli. Çok dökümlü perdeler için etek uçlarına ekstra 15 cm’lik bir pay eklemeniz daha uygundur.
Fransız pilileri (üçlü pili) uzun bir perdenin kolonumsu görüntüsü yere kadar uzanarak düşeylik duygusunu verir

Tek kanatlı büzgülü bir perdeyi isterseniz pencere boyunca çekebilir, isterseniz dekoratif biçimde bir kenarda biraraya getirebilirsiniz. Büyük pencereler için iki yana açılmış eşit ölçüdeki kenarlıklar en iyisi. Çok geniş bir pencerede üç perde kanadı görünümü çok daha farklı bir tarza dönüştürebilir.

Sade ve resmi olmayan ortamlar için sempatik kareli bir perdenin üzerine aynı kumaştan ince şeritler dikin ve rustik bir kornişe bağlayın. Bu tarz özellikle hafif kumaşlar ve tüllerle kullanılmalıdır.

Çizgili pamuklu kumaşlar ençok doğayı çağrıştıran country tarzı evlerde bulunur. Büzgülü perdeleri metal bir çubuk veya ipe geçirin. Bu tarz perdeler mutfak ve banyolar için de çok ideal.

Dikdörtgen pencereler için perde dizaynı, kavisli veya açılı olanlarına göre daha az uğraştırır. Çok küçük pencereler basit perde ve storlarla güzel görünüme sahip olur, ama isterseniz süslü elemanlar ile de kolaylıkla kullanılabilir. Köşe pencereleri, yüksek pencereler ve çatı pencereleri için farklı tarzlar daha uygundur.

Cumbalı pencereniz varsa, formunu ve güzelliğini öne çıkarın. Kadife, büzgülü kısa perdeleri yere kadar uzanan tül perdelerle bütünleştirinmodern bir tarz için, her bir pencerede katlanır veya yuvarlanır stor perdeler alın. Mobilyaların doku ve rengine uygun kumaşlar tercih edin.

Camlı Fransız kapılar ve sürgülü kapılar için, ipekli kumaştan yere kadar büzgülü perdeleri, aynı kumaştan farbalalı bir alınlıkla kullanın; iki yana şık braçollarla tutturun. Desenli kumaş kullanacaksanız, üst kısmına karşıt bir renkte şerit diktirebilirsiniz. Modern bir tarzdan yanaysanız, kapıların üzerine şık jaluzi veya storlar asabilirsiniz.

Büyük pencerelerinizin eğer bir bahçeye karşıysa, bu manzarayı mümkünse kapatmayın. Camlarınızı bir film tabakasıyla kaplatıp mobilyalarınızın güneşten koruyabilirsiniz.
Şık bir görünüm istiyorsanız, düz perdeleri bir rozet ile yanlarda tutturabilirsiniz. Cumba başlamadan tavana boylu boyunca bir rustik asıp, iki uzun kanadı iki yanlarda biraraya getirebilirsiniz.

Gevşek dokulu tül perdeleri koyu metal çubuklardan sarkıtın veya tavana monte edilen halkalara takarak daha yüksek bir mekan gibi gösterin. Gerekirse, yüksek gösterebilmek için boyuna çizgili perdeleri kullanın

Çatı pencereleri ve problemli pencereler için stor tercih edin. ‘Yelkenli’ tarzı gölgelik için kumaşın bir ucuna dikilmiş ipi karşı köşesindeki kancaya tutturun.

Loft tarzı mekanlarda dümdüz perde kanatlarını kartonpiyer bir şeridin arkasına gizleyin. Mekana hakim dekorasyon renklerinde kendinden kabartmalı, köşeli desenli kumaşlar, odada dikkat çeker ve birliktelik yaratır

Her biri ayrı kanatlara monte edilmiş ince çubuklara büzgülü tüller asarak café modelinde perdeler dizayn edebilirsiniz. Bu perdeler güneş ışığı alırken mekanın gizliliğinide sağlar. İki sıra halinde ise pencereyi bütünüyle kapatır, tek sıra olarak pencerenin ortasından geçen bir çubuğa takılabilir.

İki kanatlı pencereler için eşik yüksekliğinde perdeleri iki yanda püsküllü bağcıklarla biraraya getirebilirsiniz; isterseniz tepede bir perde yuvası yaptırabilir, bunu da uygun bir tekstille gizleyebilirsiniz

Olağan dışı formdaki bir pencerenin doğramalarını güçlü bir renge boyayın. Yuvarlak pencereler için yarısından geçecek şekilde bir rustik takın, tülü her iki yanında yere değecek kadar dökümlü bir biçimde asın.

Perdelerinizi korniş dışında halkalara tutturabilir, düğüm atabilir, brit kullanabilirsiniz. Perdenizin tepesinde küçük delikler açıp içinden deri veya değişik tarzda ipler geçirip kornişe asarak yepyeni modeler dekorlar oluşturun..

Perdeli Yatak Örtüleri

Perdeli Yatak Örtüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir