Renkli Dekorasyon

Evinizde değişiklik yapmaya ne dersiniz?Hem de kendinizi yormadan, yıpratmadan…

Renkli Dekorasyon

Renkli Dekorasyon

Birkaç ufak değişiklikle istediğiniz hayal ettiğiniz mutfağa ya da odalara sahip olabilirsiniz.Mesela mutfağınızı yenilemek istiyorsunuz.Buna rengini değiştirerek başlayabilirsiniz.Klasik alışılmışın dışında bişey istiyorum tek renkten sıkıldım diyenlerdenseniz size basit bir formül verebiliriz.60+30+10…

Bu formülün açılımı şöyle:

Kombinasyon şemanızın ana rengi %60,dikkat çeken rengi %30 ve bu iki renk arasındaki bağlantıyı sağlayan renkte %10 olarak ayarlarsanız en başarılı sonucu elde edersiniz.

Mutfağınızda bu uygulamayı yapmak istiyorsunuz.öyleyse formüle göre duvar rengi %60’lık kısmı kapaklar ve döşemeler %30’u ve aksesuarlarda %10’u kapsar.Sadece mutfakla sınırlı kalmayarak evinizin diğer odalarında da bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Tek dikkatli olmanız gerek nokta renkelerin seçimdir.Kullanacağınız bu 3 rengin bir sınırı olmalıdır.Mavi ve turuncu kullanırsanız ya da kırmızı ve yeşil problem yaşamazsınız.Çünkü birbirine zıt renkler ilgi çekicidir ve aslında zıt oldukları için birbirlerini tamamlarlar.Yemek odası ve mutfak için ideal renklerdir.

Rahat bir görüntü oluşturmak isterseniz sarı ve yeşil,mavi ve mor gibi daha birbirine yakın renkleri tercih etmelisiniz.Ve hatta küçük bir hile ile bu güzel renkleri daha çok vurgulayabilirsiniz.Vazo ,aydınlatma gibi aksesuarlarınızda siyahi tercih ederseniz diğer renkleri daha çok ön plana çıkarmış olursunuz!

Genellikle yapılan hatalardan biriside çok fazla tonu bir arada kullanmak.Mesela bir duvara koyu mavi uygulandı diyelim diğer duvara uçuk mavi uygulanırsa,doğru denge sağlanamayıp bitmemiş hissi uyandırır.Bunun içinde ufak bir tiyo verebiliriz.Doğaya bakıp renk kombinesini rahatça yakalayabilir ve aynı şekilde uygulayabilirsiniz..Zemin(torak)koyu,duvar için (ağaç)orta ve tavan için (gökyüzü)açık tonlar kullanırsak dingin bir atmosfer yaratmış olursunuz.

Zemin ve duvar açık renkteyse,duvarlarınızda koyu tonlar kullanmanızın bir sakuıncası olmayacaktır.Yanlız bu rengi mutlaka aksesuarlarla dengelemeniz gerekecektir.Aksi takdirde renk uyumu olmayacağından hoşunuza gitmeyecek bir görüntü oluşacaktır.

Bulunduğunuz mekanın olduğundan daha aydınlık ve ferah görünmesini istiyorsanız pastel tonlarını denemelisiniz.Renk dağılımı yaparken araya ahşap gibi sıcak tonlar katmanız bu dengeyi korumanıza yardımcı olacaktır.

Duvarların yanı sıra dolap kapaklarınızı da renkelendirmek isterseniz,açık veya düz renklendirdiğiniz duvarınıza uygun olarak,dolaplarınızda parlak renkleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir