Yatak Düzenlemenin Önemli Adımları

Eğer sizde beş yıldızlı bir otelin yatağının ihtişamını kıskanıyorsanız kendi yatağınızıda o yataklar gibi yapabilirsiniz.Ancak şunu kesinlikle unutmayın ki örtüler ile iş bitmiyor çünkü yatak düzenleme en önemli noktalar.Peki ya yatağımızı nasıl düzenleyeceğiz? Aşağıdaki adımları bu sorunun cevabı için deneyebilirsiniz.

1- Yaylı yataklara geçirilen pelüş kumaşlı olan yatak şilesinin üstüne büyük boy düz çarşaf ürtün çünkü düz şarşaf lastikli olanlara göre daha gergin kalır yataktan taşan şarşafın uzun kenarlarını ise şilenin altına üçgen şeklini yaparak sokabilirsiniz.

2- Ancak kesinlikle sereceğiniz ekstradan uzun üst çarşafını bu belirttiğim kenarlara sokup sıkıştırmayın.Kat kısmı denilen yeri şiltenin kenarına denk gelecek şekilde çarşafınızın 15 cm’lik bir bölümünü içeriye doğru katlayın.Geri kalan kısmı yani çarşafın fazla kalan kısımlarını ise yatağınızın ucundan sarkıtabilirsiniz böylece ayakları sergilemeden hareket özgürlüğüne sahip olmuş olursunuz.

3- Kullandığınız yorganı kılıfına geçirmeden önce yatak üzerine serin ve yayın. Nevresimi yatağınızın ayakucuna sıkıştırabilirsiniz ve yorganı geçirerek hafifçe yukarı doğru çeker, kılıfın açık ucu yatağın baş kısmına geleceğinden yorgan alt taraftan asla kayıp çıkmaz.

4- Nevresiminizin üstünde sert bir parça yani düğme yada kanca gibi ürünleri bulundurmayın.Yataktaki yorganın kaymaması ve kılıf başlangıcının örtülmesi için üst çarşaf dediğimiz örütüyü 15 cm genişliğinde, bu yorganın üstüne doğru katlayabilirsiniz.

5- Ekstradan uzun olan yastık kılıflarını yani büyük yastıklardan 30 cm daha büyük olanları içeri içeri doğru kıvırabilirsiniz böylece yastığı zarf şeklinde kapatıp yattığınız zaman yüzünüzü doğrudan temas etmemesini sağlarsınız.

6- Son olan bu adımda ise altın renginde bir merinos yünü battaniye yi ikiye katlayarak yatağınızın tam olarak ayak hizasını ve yatak ucunu örtmeyecek şekilde yerleşm yapabilirsiniz.

Kısa bir notta bulunmak isitiyorum.Her 3 ayda bir zaman ile şilenizin yönünü mutlaka değiştirin ve yay kasasınıda düzensiz yıpranma ve kötü çökemelerden engellem amacıyla yılda iki kez çevirebilirsiniz.Bir de şu varki tüm keten çarşafları tam olarak deterjandan arındırmak isitiyorsanız bu çarşafları 2 kez durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir