Televizyona Dönüşen Duvar Kağıdı

Gelecekte odanın duvarları televizyon ekranına dönüşebilecekmiş… Bunu ilk duyduğumda şaşırdım doğrusu.. Nasıl olacak ki dedim kendi kendime, Japonlar yine yapmışlar yapacaklarını..

Duvar Kağıdı LCD TV

Duvar Kağıdı LCD TV

Evdeki vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz oturma odalarımız için tv ekrarına dönüşebilen duvar kağıtlarını Japonlar nanoteknolojiden yararlanarak yapacaklarmış. Toshiba firmasına bağlı araştırmacılar geliştireceklermiş.. Tüm duvarlar esnek bir kağıtla kaplanacakmış ve evdeki duygu durumuna göre duvardaki fotoğraflar değişecekmiş.
Tamamen geçmişe bir perde çekecek olan bu duvar kağıtları evlerimizi şenlendirecek, renklendirecek diye düşünüyorum.. Düşünsenize iş dönüşü yorgun argın eve geliyorsunuz, çantanızı bir köşeye montunuzu ayrı bir köşeye bırakıp, ayaklarınızı şöyle bir uzatıyorsunuz, birden bire duvarlarınız masmavi ucu bucağı görünmeyen bir okyanusa dönüşüyor.. Huzur bulmaz mıydınız… Ya da üzerinde rengarenk çiçekleri olan yemyeşil bir kıra dönüşüyor duvarlarınız… Huzur bulmaz mıydınız…
Gelelim yetkililerin söylediklerine..
Toshiba yetkilileri bu yeni teknolojinin OLED TV’nin geliştirilmesiyle elde edileceğini söyledi. Ve bu kağıtların ışık yayan özelliklere sahip olacağını duyurdu. Gelecekte ışık yayma özelliğine sahip olan cihazların çok önemli bir yer kaplayacağını ifade eden yetkililer OLED’in gelecek jenerasyon için ışık yayma özelliğine sahip cihazların yapılmasına ortam hazırladığını söyledi. Ayrıca firma yetkililerini düşündüren bir konu vardı. OLED TV’nin geliştirme aşamasında kendilerini en çok düşündüren konunun, düşük enerji tüketen malzemeler kullanarak duvar kağıdı TV’nin verimliliğini artırmak olduğunu açıkladı.
Proje tamamlandığında ise, üretilmiş olan duvar kağıdı basitçe duvarlara monte edilebilecek nitelikte olacak ve geleneksel aydınlatmadan faydalanarak ışığı yansıtacak. Toshiba yetkilileri projenin hala geliştirme aşamasında olduğunu ve kısa bir zamanda ticari üretime geçmenin henüz mümkün olmadığını belirtti. Ancak duvarların nasıl televizyon ekranına dönüşeceği şimdiden merak konusu… Bekleyelim ve görelim..

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir