Yeni Nesil İnteraktif Süper Kahramanlar: Akıllı Ev

Şimdi bir iki dakikalığına çocukluğumuza dönelim. Anılarımızın aklımızın bir köşesinde yeni yeni yer tutmaya başladığı en keyifli en dertsiz tasasız zamanlarımızı düşünelim. O vakitlerde bile insanın en temel ihtiyaçlarından olan korunma içgüdüsüyle doluyduk. Hayatı zorlaştıran, en tehlikeli, kurtulması en imkansız tehlikelere karşı yanımızda olan süper kahramanlarımız vardı. Komşunun evi yandığında trenden hızlı uçan Süpermen oradaydı, Batman şehrin kötü adamlarının karşısındaydı, Örümcek Adam‘ın karşısında kimse duramazdı. Çelimsiz Temel Reis bile ıspanağın gücüyle Kaba sakal ile korkusuzca savaşabilirdi. Fantastik kahramanların geçmişten günümüze bu denli önemli ve heyecan verici olmasının temelinde yatan sebep çevrede bizi bekleyen tehlikeler ve bu tehlikelere karşı sahip olmak istediğimiz karşı konulamaz korunma içgüdüsüydü.

Bu kahramanların kurgu olsalar dahi sahip olduğu zayıflıklar vardı. Süpermen alev geçirmez bedeniyle yangının içine dalıp evin savunmasız kedisini kurtarabilirdi, fakat yanan eve ne olduğu bizi pek ilgilendirmezdi. Batman kaçırılan çocuğu kötü adamlardan kurtarabilir ama ona yaşam boyu güvenlik sağlayamazdı. Peki ya sonra ne oldu? Sorusunun cevabı belki çocuk zihinlerimizi ilgilendirmez fakat büyüdükçe bilinmeyenler hanemize artı bir olarak yerleşirdi. Neyse ki modern çağın teknolojik, inter aktif süper kahramanları bu durumu düzeltti ve karşımıza kusurlarından arınmış, fantastik dünyadan kurtulup gerçek dünyaya adım atan Akıllı Ev Sistemlerini sundu.

Artık evlerimiz hırsızlardan henüz aksiyon başlamamışken kurtuluyor, ocağın altını açık bırakıp çıktığınızda evden 100 metre uzaklaşmadan size bildiriliyor, evinizi su basmasından kurtaran kahramanlar fantastik olmaktan çıkıp, evinizi su basması fantastik oluyor. Dahası bu kahramanlar izlediğimiz gibi göklere bakıp imdat çığlıklarını duyarak değil, kimi zaman tek bir telefonla kimi zaman tek bir tuşla kimi zaman ise siz henüz farkına bile varmamışken sizi kurtarabiliyor. Hiç işleri yokmuş gibi sizin konforunuzu ilk plana alarak minimum enerji tüketimiyle sizi her zaman en uygun oda sıcaklığında karşılıyor, sizin belirlediğiniz senaryoların gerçekleşmesi halinde evinizdeki 3. gözünüz olup size anlık videolar gönderiyor.

Durum böyleyken, kimin ihtiyacı olur Süpermen’e?

Bu makale Pronet blog sayfasından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir