Ahşap Evlerin Bakımı

Gösterişiyle diğer türdeki evlerden farkını bir bakışta belli eden ahşap evlerin bakımı önemli bir konudur. Önemli olmasıyla birlikte ahşap evlerin bakımı bilgi ve zahmet gerektiren bir husus olduğundan dolayı bu konu hakkında bilgi edinmeden bakım yapmaya çalışmak ahşap yapılara daha çok zarar vermektedir.

Ahşap evlerin bakımı zahmetli olduğundan dolayı bakım masrafları da biraz fazladır. Şimdi anlatacağım yöntemlerle hem bakım maliyetinden kurtulup hemde bakımı kendiniz yapmaya ne dersiniz?

https://i0.wp.com/1.bp.blogspot.com/_plCjZkY9EuY/SftU2G0Xu8I/AAAAAAAACE8/Od_l3X0oKDU/s400/prefabrik3.jpg?w=860

Yapıyı koruma aşamaları ahşabın yapılış sürecinden başlatılmalıdır. Yapımdan önce koruma altına alınmalı ön koruma kriterleri uygulanmalıdır. Bu ön koruma işlemi yapılırken ahşabın cinsine uygun korucuyu madde seçilmelidir. Bu maddeler ahşabın yıpranmasını ve harap olmasını önler. Ahşap içinde oluşan mantarların yok olmasını sağlar.

Ahşapta boya işlemine geçilmeden önce üstündeki reçineler yakılmalıdır..Bu reçineler sıcak hava tabancaları yardımıyla eritilmelidir.Ahşap bakımında önemli hususlardan biri olan boya işlemi önemlidir.Bunun nedeni ise kullanılacak boyanın ahşabın yapısını bozabilme, nefes almasını engelleyebilme ihtimalinin olmasıdır.

Ahşap yapıya uygulanacak boyada aranan kriterler esnek, uzun ömürlü ve çatlamayan boya tipi olmasıdır. Boya seçimi yapıldıktan sonra sıra boyamaya geldiğinde yine dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yapıya boya yapılmadan önce kesinlikle macun çekilmemelidir.  Macun uygulandığında boya ile macun arasında bir tabaka oluşacağından bu tabaka zamanla aşınma sonucu dökülecektir.

Yapınızda dış bakım bittikten sonra eğer yapının zemini ahşap kaplıysa oraya da bakım yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yer döşemelerinde su bazlı cila dışında bir madde kullanılmamalıdır. Bunun sebebi ise su bazlı cila insan sağlına zarar vermez ve kalıcı bir kokusu yoktur. Su bazlı cila her yıl bir defa uygulandığında ahşap korunmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir