Ahşap cilalama

Ahşap görüntüsü ve kullanım kolaylığı sağladığından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Doğal yapısı bozulmadan ahşap eşyaların cilalanması gerekmektedir. Bunun için gerekli olan tek şey ise cila maddesinin satın alınmasıdır. Ahşap eşyaları ancak cilalayarak ömürlerini ve kullanımlarını uzatmak imkanı bulunmaktadır.

ahşap cilalama

ahşap cilalama

Ahşap bir ev eşyası üzerinde ahşap cilalaması yapmaya karar verdiysek öncelikle bizim ihtiyacımız olan malzemeler arasında her ne renk cilalama işlemi yapılacaksa o renk ahşap cilası, ahşap yüzeyleri temizlemek için birkaç adet zımpara kağıdı, birkaç tane değişik ebatta fırça gerekmektedir. Ahşap bir sehpa üzerinde mesela cilala uygulaması yapacaksak ilk öncelikli olarak sehpanın üzerine güzel bir şekilde birkaç defa zımparalamak ve üzerindeki oluşan lekelerden ve çeşitli bozulmaları düzelterek işleme başlamalıyız.

Zımparala işlemini yaparak yüzeyi temizlememiz gerekmektedir. Daha sonra sehpa üzerine astar uygulaması yaparak cilalamadan önceki astar boya ile yüzeyi düzgünleştirmeliyiz. Bu işlemler uygulanırken biraz bekleme ve kuruma süreci olmalıdır. En son olarak ise sehpanın yüzeyine hangi rengi tercih ettiysek o renk cila uygulaması yaparak sehpayı tamamlıyoruz. Yalnız cilayı sabitlemek için birkaç kez cila uygulaması yapmamız gerekebilir ve her cila uygulamasından sonra bir müddet beklenmesi ve cilanın yüzey üzerinde istenilen bütünlüğü sağlaması gerekmektedir.

One comment

  • Ahşap mobilyalarımızı cilaladığımızda sıfır almış gibi olduğunu göreceksiniz.Ama burda önemli olan işi ustalara bırakmak olacaktır elimize zımpara ve cilayı alıp hiç cila yapmamış birisi bir hayli zor ve yorucu olacaktır.Aynı zamanda çok güzel bir işde ortaya çıkaramayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir