Kamera Sistemleri

Cctv kamera sistemleri,sabit ve hareketli bir yapıda olabilmektedir. Sabit kamera sistemleri herhangi bir uzaktan komut ile yönlendirilemez. Sabit bir şekilde bulunduğu konuma dair açılarda bir kez belirlenir ve o şekilde izleme yapabilmektedir.

PTZ kamera sistemleri,hareket ettirilmesi gerekli yerlerde uygun görülmektedir. Ptz kamera sistemleri yukarı-aşağı ve sağa-sola oldukça nizami bir şekilde,bir motor (Pan Tilt) yardımıyla hareket ettirilir. Bu tür kamera sistemlerinin uzaktan bir operatör yardımı ile yakınlık-uzaklık (zoom) ayarı yapabilme olanağıda bulunmaktadır.

Kamera muhafaza (housing), bir kameranın dış ortam şartlarından korunmasını sağlar. Mevsimsel ve doğasal şartlardan ileri gelebilecek herhangi bir etkinin, kameraya zarar vermesi bu şekilde önlenebilmektedir. Bunun dışında bir dış ortam kamerasının estetik görünümünü sağlamak açısından, kablo ve soket gizlenmesi açısına kadar, bir muhafaza gerekli görülmektedir. Ulusal Elektrik Malzemeleri İmalatçıları (nema), genel olarak, dış mekan kameralarını korumaları maksatlı kullanılan housing, dayanıklılık derecelerini dış mekandan kameraya gelebilecek tüm zararları gözeterek belirlemektedir. Dışarıdan kameraya etki edebilecek yağmur, çamur, toz, kir, soğuk, sıcak ve diğer etkenlerin kameraya en asgari şekilde zarar göstermeleri sağlanmaktadır.

Günümüz teknolojisine dayanarak üretilen kamera sistemleri kameraları, oldukça estetik ve dekorasyon
nitelikli imal edilmektedirler.Kameraların üzerinde yazılı olarak çoğu zaman gördüğümüz 1,2/3,1/2,1/3 ya da ¼ gibi değerler bulunmaktadır.Bu ölçüler kameranın içerisinde bulundurduğu görüntüleyici kullanılma özelliklerine bağlıdır. Kameranın formatı kameraya ait mercek formatı ile doğru orantılı olmalıdır.

Dome kamera sistemleri genellikle mağaza,market ,dükkan,okul ve diğer ticari birimlerde kurulan kamera sistemleridir. Dome kamera sistemleri, genellikle sahip olduğu alana, güzel bir dekorasyon havası ve estetik bir görünüm katmak amacı ile kurulmaktadır. Dome kameralar gizliliği ile büyük önem taşır. Suç işleyecek olan şahıs kameranın tam olarak nerede faaliyet gösterdiği konusunda muamma kalır. Tedirginlik içerisinde kalan kişi,bu tür kamera sistemi ile caydırılabilir. Sabit bir kamera modelinin tam olarak nereyi izlediği rahatlıkla anlaşılabilirken, dome kameranın nereyi izlediği anlaşılamaz.

Güvenlik sistemleri sektöründe büyük önem gösteren kamera sistemleri, en güvenilir ve en şeffaf bir şekilde objektif veri sunan bir tür olarak görülmektedir. Açık ve net bir şekilde görüntü kayıtları, delil olarak sunulabilmektedir. Güvenlik kameraları ile bir çok suçun aydınlık kazandığını, refaha erdiğini günlük gazetelerde okumaktayız.

2 comments

  • Guvenlik Kameraları

    Güvenlik Sistemleri kuşkusuz bu dönemde çok gerekli.Özellikle de Güvenlik kameraları vazgeçilmez oldu.İrili ufaklı tüm işyerleri artık güvenlik kamera sistemi kurdurtmaya başladı özellikle de Istanbul gibi kentlerde.

  • Dome kameralar gerçketen müthiş bir caydırıcı özelliğie sahip.Ptz kamera sistemleri ise günümüz teknolojisine daha uygun hareket edebilme özelliği ile.Güvenlik sistemlerine son yıllardaki verilen önem iyice artmış durumda ve tüm ev ve iş yerleri için artık zorunlu hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir