Daire Plan ve Dekore

İlk dairenizi planlamak ve dekore etmek bunaltıcı hem de sıkıcıdır.

Daire Plan ve Dekore

Daire Plan ve Dekore

Eğer hem eğlenmek hem de kendi tarzınızı yaratmak istiyorsanız size altın değerinde püf noktaları;

Tarzınızı seçin; Bir daireyi kendinize göre yaratmanın çözümü,ne tarz bir görünüm istediğinize karar vermekten geçer.

Çeşitli dergiler ve ev dekorasyon programları istediğiniz stili ortaya çıkarmanız da yardımcı olabilir.Tarzınızı belirledikten sonra dairenizin her yerine aynı temayı uygulamayı amaçlamalısınız.Bütün odaların benzer stile sahip olması akıcılığı ve dolayısıyla uyumu oluşturacaktır.

Ufak tefek detaylarla ve aksuarlarla kendi kişiliğinizi ön plana çıkararak tarzınızı ortaya koymuş olacaksınız.Çok fazla renk ve desen kullanarak karışık bir görüntü oluşturmaktan çekinin. Renklerinizi belirleyin; En sevdiğiniz üç ya da dört rengi seçin ve bütün dairenizde kullanın.Eğer birbirinden çok ayrı renkler kullanılırsa evin ayrı ve dağınık görünmesine neden olur.Mesela maviden hoşalnıyorsanız,beyaz bir duvar,mavi ve beyaz aksesuarlar,ahşap masalar çok hoş bir bütünlük sağlayacaktır.

Yatak odasında da derin bir mavi kullanabilirsiniz.Mutfağın temasına mavi ve beyaz kareli perdeler kullanarak evin bütünlüğünü tamamlamış olursunuz. Alanı iyi hesaplayın; yeni mobilya ve aksesuar alırken odaların büyüklüğünü hesaba katmalısınız.Eğer salonunuz ufaksa veya orta boyutluysa alanın çoğunu kaplayacak eşya almaktan kaçının.Daha küçük odalarda bir veya iki küçük mobilya parçasıyla ya da ahşap veya modern krom sandalyelerle uyumu oluşturabilirsiniz.

Farklı olun; lüks dükkanları gezip çok para harcamak yerine antika dükkanlarını,eskicileri ve bit pazarlarını denemelisiniz.Az harcamayla harikalar yaratabilirsiniz.Üstelik ilk defa dekore edecek kişiler için buralar benzersiz eşyalarla dolu bi hazine gibi gelicektir.
Kaliteye özen gösterin;
ilk dekore projenizde bütçenizi düşünerek hareket etmeye çalışmanızın yanı sıra kaliteli ve dayanıklı eşyaların öncelikli olması gerekir.Eğer yeni ama kötü yapılmış bir eşya alırsanız kısa süre içerisinde kendisini göstericek ve hatta yenisini almak zorunda kalıcaksınız,bunun yerine çizilmiş ama sağlam eski bir eşya almanız bütçenize yararlı olacağı gibi senenlerce de kullanmanızı sağlayacaktır.Önemli nokta şu ki iyi yapılmış mobilyanızı ve aksesuarlarınızı alırken yaratıcı olun.

Kendinize liste hazırlayın;
önceden planladığınız bütün şeylerin listesini yapıp,oda ölçülerinide ekleyin.Beğendiğiniz ürünün ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz.bu yüzden listenizi sürekli yanınızda taşıyın.

Tek yerine birkaç tane ile zenginleştirin;
Bazı eşyaları birden fazla kullanmak konsept bütünlüğü ve süreklilik hissi uyandırır.Mesela,büyük bir duvara bir tane dar bir kitaplık koymak yerine,aynı kitaplıktan yanyana üç tane yerleştirmek bir bütünlük havası oluşturacaktır.Boş bir duvarınıza,yelpaze oluşturacak şekilde 9-10 tane tabak asılması odanıza inanılmaz bir hava katıcaktır.Ya da yatağınızın üzerine iki tane yastık yerine dört tane kalın yastık konması çok daha hoş ve davetkar görünmesini sağlayacaktır.

Yazar Sedacan

One comment

  • aynen katılıyorum ev dekorasyonu bunaltıcı ama sonu çok güzel birsey oluyor kendiniz yapmanızı tavsiye ederim zor ama keyif verici olabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir