Dizayn Tasarım

web tasarım yaparken sadece kodları ve ya program kullanımlarını iyi bilmek yetmez. Bu kodları ve programları nasıl ve hangi yönde kullandığınız onlara ne kadar hakim olduğunuzdan daha önemlidir. Bu makalede web tasarımı yaparken göz ardı etmemeniz gereken bazı ipuçları sizlere sunulacaktır.

Her ne kadar başarılı bir web sitesi tasarımı kesin çizgilerle eğer şu şekilde olursa başarılı kabul edilir şeklinde sınırlar bulundurmasa da bu konuda genel bazı gerçekler söz konusudur. Şimdi bu gerçeklere bir göz atalım. Web tasarımınızı yaparken olabildiğince yaratıcı olmaya çalışın.

Bu şu demektir; buradaki yaratıcılık kelimesiyle anlatmak istediğimiz başka bir yerde bulunmayan yani özgün çalışmalar yapmaya çalışmanızdır.

Web tasarımını yaparken sitenizi dolaşacak ziyaretçilerin bu tarzda bir siteyi dolaşırken neler bekleyeceklerini sanki onların ayakkabılarını giyiyormuşsunuz gibi düşünerek, sitenizin pratikliği üzerinde bu yönde çalışmalısınız. Yaratıcı olmaya çalışırken şunu unutmayın. Çok fazla yaratıcılık ta zarar getirir.

Çünkü sitenize giren kişinin beklentisinin dışında bir şey ona sunarsanız sitenizi hemen terk edecektir. İnternet ortamındaki başarılı sitelerin gerek menüleri gerekse navigasyonlarının hep birbirine benzer olmasının sebebi budur. Bu noktada önemli iş, sizin çalışmalarınıza ve içeriğinizin özgünlüğüne düşmektedir.

İçeriğinizi hazırlarken de sadeliğe büyük önem verin. Arama motorlarında daha fazla kelimede sonuç verme telaşıyla sitenizin içeriğini sıkış tepiş gereksiz bilgilerle doldurmayınız. Bunları uygularken çeşitli hazır yazılımlar sayesinde daha rahat hedefinize ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir