Günümüzde yapılan binaların kullanım alanları küçüldükçe evlerde kullanılan mobilya seçimlerinde de yer kaplamama ve kullanılan alanda genişlik sağlama istekleri ön plana çıkmakta. Tüketicilerin bu isteklerini dikkate alan mobilya üreticileri yeni dekorasyon uygulamalarına başladılar.

yer kaplamayan yataklar

yer kaplamayan yataklar

Bunların başında katlanabilir koltuk ve kanepeler, istendiğinde yatak olarak kullanılabilen tek kişilik koltuklar ön plana çıkmaktaydı. Mobilya üreticileri bir adım daha ileri giderek yer kaplamayan yatak yapılabilir mi sorusunun cevabını aramaya başladılar.

Bu soruya cevap ise iç mimarlardan geldi. İç mimarlar ev içerisinde kullanılan alanların daha da çoğalmasını sağlamak ve bunun yanında şık bir görünüm elde etmek için yatakları duvara monte etmeyi denediler. Birçok deneme sonrayı evlerin yapılarını bozmadan yer kaplamayan yatak yapmayı başardılar.

yer kaplamayan yatak

yer kaplamayan yatak

Yer kaplamayan yataklar duvara girecek şekilde tasarlandı. Kalktığında tamamen duvarın içine girerek ortadan kalkıyorlar. Yatakların alt kısımları isteğe bağlı olarak duvar şeklinde veya raf şekline getirilerek dekoratif bir görünüm oluşturması sağlanıyor. Son yıllarda çok revaçta olan yer kaplamayan yataklar artık her mobilya markasında bulunmakta ve uygun fiyatlara satılmaktadır.