Amerikan Mutfak Modelleri

Mutfak ve oturma odasının bir olduğu arada duvarın bulunmadığı yemek yapan kişinin dışlanmadığı usuldür. Bu usullü mutfak türlerinde yemek yapmak daha keyifli hale gelmektedir. Türk aile yapısında genelde evin hanımı mutfakta tek başına yemeği yapar ve servis eder. Ama mutfak ile yemek odasının bir olduğu evlerde evin hanımı daha mutlu keyifli hem yemek yaparken hem sohbet etme gibi bir lükse kavuşur. Maliyet olarak gayet ucuz olan bu mutfak türlerini Türkiye de birçok evde görmek mümkündür.

amerikan mutfak modelleri

amerikan mutfak modelleri

Amerikan mutfak ya da açık mutfak… Özellikle yer sorunu yaşandığında tercih edilen Amerikan mutfaklar, kimi zaman ortamı canlandırmak üzere de tercih edilebiliyorlar. Ne yazık ki bu model mutfaklar, dağınıklık, koku ya da gürültü benzeri dezavantajları da beraberinde getirebiliyor. Bu sorunlarla baş etmenin çeşitli yolları var neyse ki, Amerikan mutfağınızı en rahat şekilde kullanmak için:

1. Mutfak, oturup ayaklarınızı uzatmak isteyeceğiniz diğer odaların aksine sürekli faaliyet içerisinde olduğunuz bir odadır. Belki de evin en çok elektronik eşyası burada toplanır. Dolayısıyla Amerikan mutfağınızı düzenlemeye ilk olarak 3 ana bölmeyi belirleyerek başlamalısınız. Hazırlık, pişirme ve yıkama bölümleri. Pencerenin yeri, suyun nereden geleceği ve elektrik işleri mutlaka bu kafanızdaki çalışma bölümleri de düşünülerek, beraber düzenlenmeli.

Çalışma tezgahı size hareket imkanı tanımalı ve buzdolabından fazla uzak olmamalı. 90 – 95 cm arasındaki bir yükseklik mutfak tezgahı için idealdir.

amerikan tipi mutfaklar

amerikan tipi mutfaklar

2. Açık mutfakta ideal olanı elbette her zaman derli toplu bir tezgah ve temiz evyedir. Ne yazık ki bunun mümkün olmadığı durumlar sandığımızdan da çok olur. Bu görüntüyü gözlerden uzak tutmanın iyi bir yolu, mutfak ve oturma grubu arasına tezgah seviyesinden biraz daha yüksek bir bar masası koymak olabilir. Ya da yarım bir kütüphane ya da tercihe göre raf taşıyan bir set duvar da oturma salonundan bakıldığında tezgah ve evyeyle göz göze gelmeyi engeller.

3. Elbette araya nasıl bir set çekilirse çekilsin, mutfağın sık sık temizlenmesinin gerekeceği bir gerçek. Bu sebeple mutfak mobilyasının ve zemininin malzemesi temizlik maddelerine karşı dayanıklı olmalı. Parke ve doğal taş hem leke tutabilir hem de suya dayanıklılık açısından sorun çıkarabilir. Bu sebeple en iyi seçeneklerden biri plastik döşeme olacaktır. Üstelik parke ya da taş görünümlü olanlarını zevkinize göre tercih edebilir ve ayrıca bütçenizi de zorlamamış olursunuz. Duvarlarda da yine aynı şekilde deterjanlara dayanıklı boya malzemesi kullanmanızda fayda var.

amerikan mutfak

amerikan mutfak

Tezgah seçiminde ise Amerikan mutfak her ne kadar ahşapla çok daha sıcak gözükecek olsa da, ne yazık ki dayanıklılık açısından taş, mermer ya da granit türünde daha sağlam ve daha kolay temizlenecek ve leke göstermeyecek bir tezgah kurmak en iyisi.

4. Açık mutfakta göz ardı edilmemesi gereken başka bir dezavantaj: ‘gürültü’. Kapkacak ayrı, elektrikli aletler ayrı ses çıkarır. Bunun için mutfak eşyası satın alırken en az ses çıkaracak olanları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Özellikle yeni teknolojiyle üretilen beyaz eşyalar mutfak gürültüsünün televizyonun sesini bastırmasını engelleyecektir. Süzgeç, yıkama ya da pişirme hazırlık kapları için yine nispeten yumuşak malzemeden üretilmiş olanları tercih edebilirsiniz.

5. Pişirme süresince kokuyu eve yaymayı engellemeniz de oldukça önemli. Bu sebeple aspiratörünüzü mutlaka mutfak modelinizi göz önünde tutarak seçin. Her zamankinden biraz daha geniş kapasiteli bir tane almanız, pişirme sırasında evin tüm pencerelerini açmanızı engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir