Dekorasyon alışverişi yaparken dikkat ediyor muyuz?

Alışverişe gittiğiniz de genel olarak beyninizden otomatik olarak bir reyon reyonda da gözünüze kestirdiğiniz aklınıza yatan ürüne gidersiniz. Bu yaklaşma biçimi psikolojiktir. Yani sizin otomatik olarak yönelmeniz tamamen psikolojinizden kaynaklanıyor.

dekorasyon alışverişi

dekorasyon alışverişi

İnsanlar, psikolojilerine uygun renkleri, şekilleri severler. Evinin odasında sık kullandığı renkler genel olarak psikolojisinin verdiği bir dürtüdür ve bu renklerden kolay kolay vazgeçilemez. Örneğin, evinizin duvarlarını açık renklere boyamak evi serin ve geniş gösterir. Diğer bir şekilde örnek verirsek, ofislerde kullanılan masa veya evlerde kullanılan sehpalar kişilerin psikolojilerini belirtir.

Uzmanların yaptığı araştırmalar da duygusal insanların sıcak renkleri ve daha rahat mobilyaları seçtiği, mantıkları ile hareket edenlerin soğuk ve donuk renkli mobilyaları seçtiği görülmüştür. Dışa dönük insanların ise daha çok başkalarını hatırlatan otantik eşyaları sevdiklerini, içe dönüklerin ise daha çok kendilerine yönelik şeyleri severler.

dekorasyon alışverişi psikolojik mi

dekorasyon alışverişi psikolojik mi

Psikolojinin etkisi böyle olduğuna göre yapmanız gereken tercihlerinizi buna göre yapmak, alışverişinizi yaparken bu kıstaslara bakarak yapmanız için daha tasarruflu ve içinize sinecek modeller alabilirsiniz. Bu şekilde tercihler sizi rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir