Perde seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Perdeler şüphesiz ki evde en çok dikkat çeken objelerden biridir. Bu yüzden de yanlış seçimler sizi çoğu kez kötü bir dekorasyona sürükler. Durum böyle olunca perde seçerken daha dikkatli davranmak esas olacaktır.

Eğer odanız küçükse ve odanın yeterince ışık alamadığından şikayetçi iseniz perde seçiminde genellikle açık renkli perdeler tercih etmelisiniz. Çünkü koyu renkteki perdeler odaya giren ışığı daha fazla soğurur ve odanızın daha karanlık olmasına neden olur.

Perde seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da odanın ölçüsüne göre perde seçimidir. Odanın ölçüleri normal ölçülerdeyse genellikle hazır perdelerden alabilirsiniz. Fakat farklı ölçülerde eve sahipseniz eğer odanıza özel perde diktirmeniz gerekebilir. Oda ölçüsüne uygun olmayan perdeler odanın çirkin bir görünüme kavuşmasına neden olur. Bu şekilde bir görünüme sahip olan odada da güzel bir dekorasyon yakalamanız zorlaşır.

Perde seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de perdenin oda dekorasyonuna uygun renkte ve ölçütlerde olmasıdır. Çünkü bir odaya girince en çok dikkat çeken şeylerden biri de perdelerdir. Perde ve dekorasyon arasındaki uyum veya uyumsuzluk hemen göze çarpacaktır. Bu yüzden de bu ikili arasındaki uyuma dikkat etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir