Çelik Minare

Son yıllarda ülkemizde görülen mimari değişimler çeşitli sahalara da yansımalarıyla kendini hissettiriyor diyebiliriz. İç mimari ve dış mimarı alanında yaşanan farklı gelişmeler ve yeni yöntemler yapıların daha dayanıklı hale gelmesini de sağladı tabi… İşte camiler de bu süreçte unutulmadı…

Çelik Minareler

Betonarme minarelere göre daha dayanıklı ve ucuz olmanın yanı sıra, kısa sürede inşa edildikleri için son yıllarda çelik minarelere rağbetin arttığı bildirildi.

çelik minareler

çelik minareler

Son yıllarda önemli bir sektör haline gelen çelik minare üretimi alanında 11 firma faaliyet gösteriyor. Firmalardan bazıları, minare üretiminin yanı sıra küçük mescit, cami ve kubbe de inşa ediyor.

Cami derneklerinin, daha dayanıklı, betonarmeye göre daha ekonomik olması ve kısa sürede yapılması nedeniyle, çelik minareleri tercih ettiği belirtildi.

Çelik Minare Yapımı

Referandumla yeni minare yapılmasına yasak getirilen İsviçre’deki son minareyi yaparak bu ülkeye gönderen Bartın’daki firmanın Genel Müdürü Ramazan Çeliker, 25 bin metrekare alanda çelik minare üretime yaptıklarını belirterek, günlük 25-30 minare üretecek kapasitede olduklarını söyledi.

Minarenin yanı sıra cami, kubbe ve küçük mescitler inşa ettiklerini ifade eden Çeliker, şöyle konuştu: ”Şu ana kadar Türkiye genelinde 750’ye yakın çelik minare inşa ettik. Bunların 250 kadarı Karadeniz bölgesinde yapıldı. İsviçre ve Katar’da çelik minare inşa ettik. Bunların yanı sıra yurt dışından birçok talep alıyoruz. Bosna ve Almanya’dan gelen talepler var, görüşmeler sürüyor.”

65 Yıl Garantili
Köylerdeki nüfusun düşmesiyle, eskiden imece usulü yapılan cami ve minare yapma geleneğinin artık kalmadığını belirten Çeliker, ”Bu yöntemle 2-3 ayda yapılan minareleri, biz 2-3 günde tamamlayıp, statik hesaplamalarla yerine monte edebiliyoruz. Çelik minareler 5-6 ton ağırlığında oluyor. Üretim ve monte aşamalarında tüm sorumluluk firmaya ait oluyor. Ürettiğimiz minareler 65 yıl garantili ve sonrasında bakımı bize ait” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir