Kumaş Duvar Kağıdı

Kumaş duvar kağıdı; iç dekorasyonun bir çok noktasında karşımıza çıkan ve belirleyicilik özellikleri ile tüm dikkatleri üzerlerinde toplayabilecek bir tasarım gücüne ulaşabilen özel ürünler arasında… Renklerin ve desenlerin tüm canlılığı ile işlenebildiği kumaşlar, kullanıldığı mekanın çizgisi ve ev sahibinin ince zevkleri konusunda da önemli ip uçları verebiliyor.

Kumaş Duvar Kağıdı

Kumaş Duvar Kağıdı

Homteks’in kumaşlar kadar etkin kullandığı bir diğer oluşum ise kumaş duvar kaplama.. Markanın duvarları adeta geniş yüzeyleri ile tüm alanı çevreleyen bir başrol oyuncusuna dönüştürmesi, bize pek de yabancı değil… Yıllardır bu iki alandaki uzmanlığını pekiştirecek çalışmalarla karşımıza çıkan Homteks, 2009 sezonunun da en iddialı kreasyonlarından birini hazırlamayı başarıyor. Bu yıl, sezonun trendlerini belirleyen unsurlar oldukça fazla… Geçtiğimiz sezondan miras kalan brodeler ve kabartmalı dokulu kumaşlar, 2009 yılına da damgasını vuracak gibi görünüyor. Son zamanlarda yıldızı sürekli parlayan klasik ve alt akımlarının da desteklediği bu kumaş seçenekleri, aynı zamanda gotik izler de taşıdığından, bu türün tutkunlarına da özel sunumlar yapabiliyor. Bu sezon altın ve gümüşün kumaşlarda tekrar kullanımı da dikkat çeken diğer unsurlardan biri… Altın gümüş iplikleri ile işlenmiş brodeler veya kumaşların üzerine işlenmiş altın, gümüş, bakır, platin payetler, hem çok şık hem de çok moda…

Perdelik kumaşlar ve tüllere geldiğimizde, yine gösteriş ve ihtişamın izlerini yansıtan tasarımlarla karşılaşıyoruz. İç mekandaki ışıltının kaynaklarından biri haline gelen perdelik kumaşlar ve tüller; taze bahar havasını, yaz aylarının iç ısıtan atmosferine taşımayı hedefliyor. Değişik jakar ve dokuma teknikleri ile dokulandırılmış tül ve perdelikler, bu özellikleri ile evleri son derece şık mekanlar haline getirecek.

Üç boyutlu kadife kumaşlar, çok büyük brodelerle bezenmiş ipekler, fakat bunun yanında hafif çiçek motifleri ve düz dokular, göze çarpan detaylar arasında yer alıyor. Yeni bir çeşit ise aplike kumaşlar: İpek veya pamuklu bir kumaş üzerine çiçek, başka bir desen veya başka başka kumaşlardan kesilmiş parçalar aplike ediliyor. Böylece kullanım alanlarına farklı efektler katılabiliyor.

Duvar kaplamalarında ise daha parlak dokular oldukça talep görüyor. Çoğunlukla ipek, keten, nonwoven ve mica dediğimiz taş dokulu duvar kaplamaları tercih ediliyor. Bu alanda da tüm yeni kreasyonlarda altın, gümüş yani bir başka deyişle metal etkisi dikkat çekiyor.

Arte firmasının yeni kataloğu Carapace’ta kaplumbağa kabuğu, yılan derisi gibi natürel kabuk ve deriler, metal ipliklerle ve bu iplikleri baz alan dokuma teknikleri ile detaylandırılmış. Omexco firmasının yeni duvar tekstili kataloğunda ise metal iplikler ile natürel elyaflar (sisal, jüt gibi) beraber el tezgahlarında dokunmuş. Bunun yanında çok güzel değişik bir mica, kombin olarak veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir