Rutubet Nedir? Nasıl Önlenir?

Rutubet Nedir?

Evlerin özellikle kuzeye bakan cephelerinde ısı transferi nedeniyle duvar yada tavanda su bırakması rutubete neden olur. Rutubet önlenmezse bu birikinti küf ve mantar oluşturur.

Rutubet

Rutubet

Rutubet Nasıl Önlenir?

Dış cephede mantolama yapılamıyorsa iç cepheden sorunu çözebiliriz. İhtiyacınız olan sadece bir kaç malzeme.

Rutubetli olan bölgede boya dökülmeleri mutlaka yaşanıyordur.

Boyası dökülen bu bölgeyi spatula ile kazıyıp ardından 1.5 cm kalınlığındaki strafora yapıştırma harcı sürerek duvara yapıştırın.

Straforun üzerini kapatmak için mala yardımıyla sıva harcı sürün ve daha sonra straforun duvardan düşmemesi için malayla sıva filesini yapıştırın.

En son işlem olarakta işlem hatalarını azaktmak için astar sürün ve daha sonra da duvarın o bölgesini boyayın.

4 comments

 • Sayin okuyucu,biz yillardir Euraplattform Gmbh(limited sirketi)olarak
  Rutubet,Nem,küf ve duvar catlakliklarina karsi yogun calismalarda bulunuyoruz,
  bu konu üzerine,de bayagi uygulamalarimiz oldu ve olmaktadir.
  yukarida yazilanlar,da oldugu gibi kolay halledilemez.cünki rutubet (su)duvarin icine islemisse vede hala islemekteyse bunu kesinlikle önleyemessiniz
  asil mesele hastaligin köküne inmektir yani suyun disardan duvara girmesini önlemektir,fakat siz her nekadar iceriden ve disaridan olay yerini kapatirsaniz,kapatin su zamanla kapattiginiz ürünleri asip yine iceriye girecektir.
  Biz bu olayi tamamem sivi bir madde,yi olay bölgesine enjek,de ederek suya karsi savas aciyoruz ve enjekte ettigimiz ürün kesinlikle bir daha iceri su almayi önlüyor ve 20 yil gibi bir zaman garanti ediyor.
  bu nedenle strapor ve ya duvari yikmak yada sivamak beton atmak gibi zor islerle fazla mas4raf ve iscilik olmadan.play bölgesine bir kac delik acarak hic bir esyaniz kirlenmeden.sizi budertten kurtariyoruz.
  ürünümüz Alman malidir Almanyada bir alman firmasi tarafinda üretilmektedir 20 yil garanti eder.
  Firmamiz bu ürünün ayni zamanda Türkiye disbürütörü,dür cok yakinda tüm Türkiyede satislarimiz baslayacaktir.bu nedenle ilgili olanlara duyrulur
  internet sayfamiz suan almancadir yakinda Türkce,de eklenecektir
  Bayilik verilecektir.
  detaylari,
  euraplattform.de
  wporofin.de
  sayfasinda görebilirsiniz
  saglik,li rutubetsiz bir yasam dileriz

 • Rutubete geçici de olsa bir çözüm var.Çamaşır suyunu rutubetli yerin üzerine püskürtün ve sonuç mükemmel.Ben denedim ve çok memmun kaldım siz de deneyin ve sonuca inanamayacaksınız.

 • Gökmen Yücel

  Aşırı nemlilik sonucu oluşan rutubet ve küflenmelerin yoğunluğu, sorunun ev içerisindeki dağılımı ve söz konusu alanın büyüklüğüne beraber değerlendirilerek seçeceğiniz size uygun kapasiteli bir Ebac Nem Alma Cihazı ile rutubet, küflenme, rutubet kokusu gibi aşırı nemin nedeni olduğu bütün sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

  Ebac Nem Alma Cihazları ortamdaki havayı, ev içersindeki yaşam koşullarınızı algılar ve çalışmasını buna göre ayarlarak evlerinizde yoğuşmanın oluşmasını engeller. Bulunduğu ortamda aşırı kuruluk yaratmayacak Ebac Nem Alma Cihazları evinizi, eşyanızı ve sağlığını rutubetin zararlı etkilerine karşı koruyarak yaşam kalitenizi artırmada önemli bir rol oynayacaktır.

  Ebac Ltd’nin İngiltere’de kendi üretim tesislerinde yüksek kalite ve performans standartlarıyla ürettiği Ebac Nem Alma Cihazları, farklı kapasite ve fiyat seçenekleri ile rutubet sorununuzun çözümünde en etkili yöntemdir.

 • Ogrenciyim maglum para kazanamayinca bazi seylerden kismak gerekli buda oturdugum tek goz yari bodrum ev demek,oturdugum semt pahali ve evleri cok kucuk , bina eski 2,5 en 10 m de boy olan bir oda duvarlarin ciknligini kapatmak icin 1,5 cephesini stopiyer yaptim kendim desenli olanlardan ince bir malzeme kalan cephede duvar kagidi , ilk zamanlar bir sey yoktu fakat camdan uzak olan duvar kagdi olan yerde ilk koku sonra kuf vs olmusmus duvar kagidinin yere gelen fazlaligi zemindeki su plastik kaplama nin altina gelmis diye belki olmustur dedim cunku zemindeki plastik kamplamayi kaldirinca suyu oldugu gordum ve ondan oncede soyle diyeyim cam surekli acik camin oldugu yerdeduvaf vs sorun yok ama camdan uzak olan o yerde ilk minik minik anlam veremedigim su adaciklari olusuyordu zemindeki serfloor kaldirinca o adaciklarolusmuyor fakat zemin hep hemli ev sahibimin ilgilenmiyor , bense daha iyi yere cikamiyorum bemzeri yerlerde hep ayni sorun, ne yapabilrim lutfen yardimci olun , ve yeni aldigim koltugun baza ici kuf kagit olan duvarlarda , stopiyerlerden olabilirmi , yada zemindeki musamba da yaparmi hem esyalarim hemde kendim kotu durumdayiz astimin ilerleyecek diye endise ediyorum , musammayi kadirip zemine de dis cephe kaplama malzemesi koyup oyle sersem kurtarirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir