Depresyon ve Psikoterapi

Bu konumuzda ev dekorasyonu haricinde ruhsal sağlık konularında bilgiler aktaracağız..

Psikoterapi ve Depresyon

Psikoterapi ve Depresyon

Duygu yoğunluluğununun en sık karşılanan psikoljik sorunu depresyondur. İnsanlar dışında bazı memeli hayvanlarda depresyon problemi görülmüştür. Psikoterapi bir kişinin kendi başına bir psikoterapistten yardım alması ve ya bir grup içinde bulunan psikoterapistlerin sorunları oturup tartışmasıdır.

Değişik tip karamsar etkilerin altında depresyon bulunmaktadır. Duygu bütünlüğünün bozukluğu neticesinde moralsizlik, üzntü ve keder meydana gelir bunların sonucunda depresyon orataya çıkar. Ayrıca depresyon toplum içerisinde bulunan her kişinin iletişim kopukluğuna neden olur.

Psikoterapi yüzeysel olarak bakmak gerekirse bir kişinin psikolojik açıdan sıkıntı, stres içinde olması ve bunlara neden olan sebepleri bilmemesidir. Bir başka açıdan psikoterapi belirli düzeyde teorinin getirdiği, farklı açıklamalar, bu açıklamayla aynı sırada olan çözüm yollarınada psikoterapi denir. Her ne kadar farklı çözüm yolları uygulansada bunlar hedef noktaları belirlidir depresyondaki kişilerin sorunları normal bir kişinin seviyesine getirmektir. Bunun için bu konu hakkında uzman bilgi sahibi kişiler yani psikoterapistler devreye girer ve depresyondaki kişilere mutluluk aşılarlar ve umut ışığı tutarlar. Burada psikoterapiye bütük iş düşmektedir, depresyonda olan kişiyi tüm dikkatini vererek dinlemeli ve nasıl bir çözüm yolu uygulayacağını düşünmeli ve sonrasında uygulamaya geçmelidir.

Günümüzde yapılan araştırmaların sonrasında depresyon tedavi yöntemlerinin en etkili ve kesin çözümü olarak psikoterapi bilişsel ve terapiler olduğu tespit edilmiştir. Tedavi süreci haftada 1 – 2 kez rahatsızlığı olan kişi ile psikoterapist uzamnının bir araya gelmesi ve konuşmaları gerekir.

Bu makale için ekalem.com editörü Hakan Gaziler’e teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir