Mobilya Gazeteleri İçin Haber Hazırlamak

Bir haber makalesinin nasıl yazıldığını bilebilirsiniz ancak bu bilgiden nasıl mali kazanç sağlanacağı ayrı bir konudur.

Editörler için, serbest bir gazeteci aynı anda hem can sıkıcı bir kimse hem de bir kurtarıcıdır. Yoğun zamanlarda sürekli olarak haber fikirleri ileri sürerek sıkıcı olabildikleri gibi herhangi bir günde personel sıkıntısı olan haber masası için kurtarıcı da olabilirler.

Serbest gazeteciliğin anahtarı kaliteli işler çıkarmaktır. Böylece editörün sizin için ayıracak zamanı olur.habertürk

Yerel gazetenin kapısından içeri adım atabilmek için serbest bir gazeteci dört şeyi bilmelidir – haberler, editörler, haber yaratıcılar ve takipler.

1. Haberler – Yerel konular hakkında hiçbir bilgisi olmadığı halde yazılarının kalitesinin kendilerine gazetenin en iyi kısmında bir yer sağlayacağına inanan serbest gazetecilerin sayısı şaşılacak derecede yüksektir. Ne kadar iyi yazdığınız önemli değildir, eğer haber makaleniz kamuoyunun gündemine ilgili değilse, kullanılma konusunda çok az şansı vardır.

2. Editörler – Bunlar yazılarınızın yayınlanıp yayınlanmayacağına karar veren kimselerdir. Editörleri, adlarını, kurumdaki konumlarını ve belirli konularda nasıl düşündüklerini bilmelisiniz. Bunlar size daha iyi bir yayınlanma şansı için yazılarınızı nasıl düzenlemeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilir.

3. Haber Yaratıcılar – Kimleri haber yaratıcısı olduğu ve kimlerin olmadığını bilmelisiniz. Bölgenizdeki gazeteleri araştırın ve alıntılar yapılan ve görüşleri ağırlık taşıyan kimselerin kimler olduğunu öğrenin. Ardından bu kişilerin irtibat bilgilerini elde etmeye çalışın. Nihai amacınız bu kimselerle telefonda, profesyonel hatta kişisel bir seviyede yüz yüze görüşmektir.

4. Takipler – Bu muhtemelen sahip olabileceğiniz en önemli bilgidir çünkü sizi gerçek bir gazeteci yapacaktır. Eğer bir olay ortaya çıkarsa olası bir takip hikayesi üzerine çalışın. Unutmayın konu üzerinde çalışan başka gazeteciler de olacaktır, bu bakımdan farklı bir bakış açısı düşünmelisiniz.

Bu dört konuda da yeterli bilgi sahibiyseniz bir editörle irtibata geçin ve haber hikayenizden bahsedin. Konu güncel ve gazetenin son sayısında ele aldığı bir konuya ilişkinse ve hikayeyi daha ileri taşıyorsa, kullanılma konusunda iyi bir şansı vardır

Haberler İçin Google Flip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir