Paşabahçe Cam Tasarımları Sergisi

Fin Cam Müzesi; cam tasarımı ve tarihine odaklanmış, bu konuda uzman bir müze olarak biliniyor ve içerisinde özgün tasarımlara sahip özel bir cam koleksiyonu bulunuyor.

Paşabahçe Cam Tasarımları

Paşabahçe Cam Tasarımları

Bu koleksiyonun bir bölümü 2007 yılının Eylül ayında İstanbul’a getirilmiş ve “Fin Cam Sanatı 2000-2005” adıyla Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmişti. Finlandiya’da düzenlenecek sergi, Finlandiya Büyükelçiliğimiz ve Türk-Fin İş Konseyi tarafından önerilmiş ve bu amaçla Paşabahçe ile irtibata geçilmiş.

Gerek makine üretimi, gerekse el imalatı ürünleriyle bazen günlük yaşantımızın bir parçası olan, bazense bir sanat objesi olarak sakladığımız Paşabahçe’nin cam tasarımlarından bir kesit; kültürel amaçlı bu yolculuk için hazırlanıyor. Bu kapsamda Beykoz, Çeşm-i Bülbül, Nazar Boncuğu gibi Türk camcılığına ait örnekler ve geleneksel çay bardaklarımızın yanı sıra; Paşabahçe, f&d ve Denizli markalı 250 farklı ürünün bu ayrıcalıklı sergide yer almasına karar verilmiş.

Cam tasarımı ve üretiminin İskandinav kültürünün adeta bir parçası olması nedeniyle, Türk cam ustasının geleneksel el imalat tekniklerini kullanarak ürettiği Denizli markalı tasarımların sergide ilgi odağı olması kaçınılmaz görünüyor.

Tasarımı rekabetin temel unsuru olarak gören Paşabahçe, uzun yıllardır bünyesinde geniş kadrolu bir tasarım ekibi bulunduruyor. Sergi ile Türk camcılığının ulaştığı seviye, bir kültür ve sanat ortamında paylaşılarak, Türkiye’nin tanıtımına önemli bir katkıda bulunacak. Sergi aynı zamanda başarılı cam tasarımları olan Finlandiyalı tasarımcılarla bir araya gelme fırsatı da yaratarak, Paşabahçe için tasarım konusunda bir kültür paylaşımına olanak verecek. Serginin açılışı 5 Şubat’ta Türk Büyükelçisi Reha Keskintepe tarafından yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir